lengvai itakai nlp

"Raktas į sėkmingą lyderystę šiandien yra ne valdžia, o sugebėjimas paveikti kitus "- Ken Blanchard


Jei skaitote jau čia- nesunkiai.

Gera naujiena: esate kaip ir milijonai kitų. Dar geresnė (nebūtinai Jums): ar tai suvokiate?


Tokią akimirką verta pradėti tamstą gąsdinti, kaip tai daro milijonai siūlytojų bei dėmesio vagių- kad ir dramatiškai- pvz. "ar pagalvojote, kaip pavojinga nesuvokti, kaip esate nuolat veikiami x?"

Štai ir pagalvojote.

Arba pabrėžti grėsmės tęstinumą, pvz.: "ar ir toliau ignoruosite faktą, kad nuolat esate veikiami x?"

Galime gąsdinti net tai neigdami: "Aš nesakau, kad labai pavojinga nesuvokti, kaip esate veikiamas x" arba elementariai stebėtis: "Negi dar nesuprantate, kuo Jums gresia tai, jog akivaizdžiai nesuvokiate, kad esate veikiamas x?"

Dar geriau- pacituokime kokį visų pavojų ekspertą Dr. X.Y.: "Niekam ne paslaptis, kad nesuvokdami, kaip esate veikiami, tegalite būti veikiami"


Štai neseniai buvau pakviestas rengti mokymus vienos didelės įmonių grupės vadovams, kuriuos organizatoriai pavadino lyg ir konkrečiai, tik kad nevykusiai: "Įtakos darymas". Vaje. Toks pavadinimas- ne tik galvos skausmas kalbininkams, niekaip negalintiems įveikti lietuvių kalboje kaip virusas plintančių netikusių posakių, tokių kaip "įtakos darymas" ar "įtakojimas", bet ir akibrokštas mokymų dalyviams, nes pirmiausia jiems turėjau paaiškinti, kad net lavonai, vėžliukai ar pokemonai "daro įtaką", tad jei jau taip, verčiau mokytis to, ko garantuotai nemokame, kad ir "nedaryti įtakos".


Nes nei tu, nei aš negalime "nedaryti įtakos" aplinkiniams, net jei labai to norėtume. Eric Hoffer kažkada taikliai pastebėjo: "Sunku būtų pervertinti, kiek mus paveikia tie, kuriuos norime paveikti". Kitaip sakant, ką gi turėtum daryti, kad nepaveiktum savo pašnekovų ar šiaip aplinkinių? Tylėsi- paveiksi, kalbėsi- paveiksi. Išeisi- paveiksi. Liksi- dar labiau paveiksi. "Darysi įtaką" ir užsimerkdamas, ir atsimerkdamas, ir prakaituodamas, ir atsipūtęs. Juolab, kad tereikia bet kuriam iš mūsų išsižioti, ir viskas kaip ant delno- ne tik dantistui. Va, jei leptelsi: "Krizė paveikė darbo rinką"- žiū, iš karto akivaizdu kuo tiki, kokiomis kategorijom mąstai, kurie suvokimo lygiai tamstai natūralūs, galima netgi vykusiai spėti, kiek esi išsilavinęs ir netgi kaip dabar jautiesi. Matysime, kaip esi paveiktas pats, dar prieš pradėdami gilintis į tai, kaip žadi paveikti kitus.


Tad įtaka- net ir geriausiu atveju šis žodis tėra nevykusi abstrakcija- visada yra daugiapolis, sudėtingas procesas, vyksmas, kurį sunku apibūdinti, daug lengviau ją palyginti su gravitacija, magnetizmu ar radiacija. Bet kurie bandymai įsprausti įtakos vyksmą į kažkokius standartinius rėmus, ar išskirti šio vyksmo pagrindinius atributus, bus tokie pat naivūs, kaip Marko Twain'o leptelėjimas apie drabužius:  "Drabužiai padaro žmogų. Nuogi žmonės turi labai mažą arba visai neturi įtakos mūsų visuomenėje."


Tikrai? Tereiktų kuriam nors iš mūsų politikų bent kelnes nusimauti, jei būtų škotai- sijoną ir rėžti kalbą Seime- viso pasaulio dėmesys garantuotas (atsimenat Bogotos merą, mūsų tautietį profesorių Antaną. Mockų, viešai parodžiusį savo užpakalį be drabužių- neseniai ir Prezidentu tauta ji rinko), juolab kad daugiau nei 50 procentų viso interneto šiandien užima itin įtaigūs žmonių be drabužių atvaizdai,  galų gale, vienas tamstos tėvų kontaktas, tikėtina, irgi be drabužių, matyt ir lėmė tai, kad dabar skaitai šį tekstą.

Norite suvokti, kaip sunkiai ar lengvai Jūs pasiduodate įtakai? Akivaizdu- ir įtaigai. Klausimas sufomuotas taip, kad neliktų jokių abejonių, kad įtakai, apskritai, pasiduodate- jei būtų priešingai, nesugebėtumėte perskaityti net šių žodžių, ką jau kalbėti apie testus. Štai nuoroda į gerokai perdirbtą, "Iowos įtaigumo" testą (Multidimensional Iowa Suggestibility Scale, MISS). Atsakinėkite nuoširdžiai, ir negalvodami, rezultatų neregistruosime ir duomenų nekaupsime- turėsite juos tik sau.

Tad ar lengvai pasiduodate įtakai?

( atsivers naujas langas)

Rezultatai gali gerokai nustebinti. Nebent jau seniai supratote, kad sąmoningo suvokimo galimybės, deja, labai ribotos, todėl didžiąją dalį laiko praktiškai viską darome automatiškai, kaip įpratę, ar kitų paveikti. Ar žinojote, kad šiuolaikinis "vakarietis" per parą daugiau laiko skiria sąmoningam arba nesąmoningam komercinės, politinės ir visos ktios rinkodaros žinučių analizavimui, nei :

  • valgymui;
  • skaitymui;
  • maisto gaminimui;
  • maldai;
  • namų ruošos darbams;
  • mylėjimuisi...

...kartu paėmus?

Dėl mylėjimosi viskas aišku- ir seniau visą dieną smagintis galėdavo tik jogai, carai ar padišachai, šiandien, beje, vidutinė dieviško akto trukmė nesiekia ir penkių minučių (panašu, kad mus jau lenkia ne tik delfinai, bet ir paskutiniai laisvėje esantys švilpikai), tačiau dėl visa kita- ar ne pats laikas atsitokėti? Jei pagrindinis "išsivysčiusios" žmonijos užsiėmimas yra virškinti rinkodaros "memus", kuo gi tapome?

Nes klausimas, ar lengvai pasiduodame įtakai, nėra tik šiaip, lengvo pobūdžio smalsumui patenkinti.

Tai- nepaprastos svarbos klausimas. Ne tik mums patiems- nes kas gi mes, jei ne įvairiausių poveikių ir įtakų kratinys?- bet ir pirmaujančiai industrijai pasaulyje: masinio poveikio pramonei, kuri vien JAV išleidžia daugiau nei 600 milijardų dolerių per metus tam, kad vartotojai vartotų, ką turi vartoti, ir galvotų, ką jiems verta galvoti- tik truputį.

600 milijardų dolerių yra žadą atimanti suma. Stulbinanti šiuolaikinio išsivystymo, civilizacijos, "normalumo", status quo kaina. Net neverta čia aiškintis, ką tokie pinigai leistų nuveikti, ar įveikti.


Tad ar lengvai pasiduodate įtakai?

( atsivers naujas langas)

Geriau pagalvojus, tai mūsų atsakomybės klausimas. Savivokos klausimas. Vertybių išaiškinimo klausimas. Ir, žinoma, pokemonų bei gigantiško kitų atliekų kalno utilizavimo klausimas.

O jei klausimo, kaip lengvai pasiduodame įtakai, net neverta kelti, verta, oi verta,  pagalvoti, kieno.

Atsimenat Franz Kafka:

"Tau net nereikia išeiti iš kambario. Sėdėk prie savo stalo ir klausyk. Net neklausyk, tiesiog palauk. Net nelauk, tiesiog pabūk ramiai ir vienas. Pasaulis lengvai tau atsivers nesimaskuodamas. Jis neturi pasirinkimo. Ekstazėje susirangys po tavo kojom."


 

Kadangi vėl kalbame apie įtaką, štai puikus naujas Derreno Brown'o "Eksperimentas" .

Jo demonstruojamų poveikio būdų nuosekliai mokomės mūsų NLP mokymuose .

 

 

 

 

(c) Vidas Jankauskas, 2006-2012. Visos teisės saugomos, tačiau galite cituoti ir skelbti šį bei kitus mūsų svetainės tekstus internete, jei jų nekeisite ir išsaugosite akivaizdžias bei veikiančias nuorodas į mindgasmic.com .

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai web tracker

Komentuoti: