Savaitės esė 32
"Kai Jūs pamatote charizmatišką asmenybę, net to nesuvokdami, imate mėgdžioti jų laikyseną ir jų veido išraiškas. Tipiškas pavyzdys- kai Jums kažkas nusišypso, nevalingai nusišypsoite ir jiems. Tai, kaip elgiatės, paveikia ir Jūsų emocinę būseną. Net nepastebite, kaip imate jaustis geriau" - prof. Richard Wiseman, FameLab
Charizmatiški komplimentai
"Žemėlapis nėra teritorija". NLP prielaida, atverianti galimybes. Ir tam tikrus pavojus bei apribojimus. Štai kodėl ir gražiausi komplimentai kartais skamba nenuoširdžiai (ir sukelia priešingą, nei tikėtąsi, reakciją), o lėkščiausi gali pavergti širdis. Markas Twain'as sakė, kad "gero komplimento jam užtenka visai dienai", ir dauguma mūsų "išsilydo", nors truputį, jei kažkas ima ir taikliai pastebi tai, kas mums svarbu. Mano galva, ne komplimentai daro mus charizmatiškais. Charizmatiškos asmenybės moka skirti dėmesį kitiems, ir jų komplimentai yra neatskiriama šio dėmesio išraiška.
Pagalvokite, kada Jūs esate išgirdę komplimentą, kuris Jums "pakėlė" nuotaiką visai dienai? Koks jis buvo? Gal tai tebuvo žvilgsnis, ar mirktelėjimas? Būtent. Charizmatiškas komplimentas yra nuoširdus ir empatiškas. Jei sugebate "išeiti iš savo žemėlapio', ir paprasčiausiai savęs paklausti: "kas yra tiesa šiam žmogui", ir sekundę kitą tiesiog "pasijausti" Jūsų pašnekovu, intuityviai suvoksite, ką verta sakyti. Ką norite pasakyti. Ką galite pasakyti. Atsimenate esė apie pagarbą? Jei paprasčiausiai, bendraudami su kitu žmogumi, tapsite nepaprastai smalsūs pastebėti, kuo jis šaunus, kodėl būtent jis nusipelno Jūsų pagarbos, ir tai darysite nuolat, išsiugdysite subtilios bendravimo darnos įgūdžius- būtent tai, ko moko ir NLP.
Taip:
- subtilūs pastebėjimai (kas konkrečiai yra šaunu: ne- "šauniai padirbėjai", o "matau, kiek turėjai surinkti informacijos, kad paruoštum tokią ataskaitą. Ir kaip tu sugebi viską taip greitai surasti?")
- mikro-komplimentai (progų yra milijonai, jei tik domitės kitais: pataisyti kažką pašnekovo rūbuose, nuimti dulkę ar plauką, mirktelti, nusišypsoti be jokio reikalo, padaryti draugišką juokingą grimasą (tie, kas jau mokėsi NLP, suvoks, kad tai ir puiki proga sukurti tam tikras būsenų ascocijacijas, "inkarus"), be jokio reikalo patapšnoti per petį ar apkabinti, pasivesti į šoną ir pasakyti ką nors visiškai nesvarbaus. Bet gražaus. Mes visi tai mokėjome vaikystėje, bet su amžiumi, susirgdami "nepagydomu solidumu", tai pamirštame. O veltui. Ronald Reagan vos karo nepradėjo, kartą išbandydamas mikrofoną ir pokštaudamas, kad "mūsų raketos jau lekia link Sovietų",ir... jis buvo vienas iš žaviausių JAV prezidentų. "Nepagydomai solidūs" kalbėtojai, bandydami mikrofoną, sako "Vienas...du...vienas...du"- daugiau neleidžia jų solidi vaizduotė, ir tai yra tiesiog apgailėtina. Jei nesi linksmas ir žaismingas, savaime, esi kas? Solidus partorgas. Just do it - sako Nike, o Brownie Wise, charizmatiška pasaulinės Tupperware imperijos sukūrėja sakydavo "Use yourself fully, cause you never gonna use yourselves up" - "Išnaudokite save iki galo, nes niekada savęs neišsemsite". Tapote perdaug solidūs ir susikaustę, kad būtumėte laisvi (=charizmatiški)? Receptas, kuris padės: 7 dienas nuolatinių, nuoširdžių mikro-komplimentų- po 6 po kiekvieno valgio, visiems kas Jus supa, žiū, ir po savaitės nušvisite. Dar niekas neišmoko nedarydamas. "Practice makes perfect".
- komplimentai visiems- jei Jus supa 5 bendradarbiai, bet žarstysite savo dėmesį tik 2, sulauksite priešingo efekto. Jei skaitote paskaitą, bet nuolat pastebite tik kelis klausytojus, akivaizdu, kad nepasitikite savimi. Įsivaizduokite: Jus su savo pora pristato ambasadoriui. Jūsų porą pristato, o Jus ignoruoja. Tyli, ir tiek, tarsi Jūsų net nėra. Koks jausmas? Nekoks. Nedalinkite tokio jausmo kitiems.
- "Už", o ne "prieš". Ar Jūs prieš "karą", ar norite "taikos"? Esminis skirtumas. Jei Jūs prieš "kažką", norom nenorom tą "kažką" sustiprinate: Jūsų pašnekovams reikia apie tai galvoti, tai suvokti, tai įvertinti. "Negalvokite apie pinigus". Ir? Neišeis. Galvojate, ir galvosite, ypač dabar, kai perskaitėte. Tad jei norite pakritikuoti, ar paguosti - galvokite pozityviai, absoliučiai tiesiogine prasme: ne ko Jūs vengiate, o ko Jūs siekiate. Neatskieskite savo komplimentų su "bet" ar "tik": Fantastiškas kostiumas, atrodai nerealiai, tik kad batai visai netikę. Šeimos diskusijose, jei tai ne gyvybės/mirties klausimas, vyrai turėtų išmokti santaikos, meilės ir šeimos tvirtybės mantrą, kartoti ją kasdien ir nuolat, kaip geriausią komplimentą, koks tik gali būti: "taip, mieloji"- sakė dr. Ričaradas Bandleris.
Ne
- Neverta visų komplimentų išreikšti žodžiais. Verta rasti kitų būdų parodyti žmonėms, kad jie Jums svarbūs. Atsakyti į laišką, sms ar skambutį kuo greičiau- žavus, ir veiksmingas komplimentas.
- Neverta sakyti komplimentų, jei netikite tuo, ką sakote. Neapsimesite. Taškas. (Išeitis: nuoširdžiai domėtis, kad rastumėte, kas svarbu)
- Negalvokite, nesvarstykite, neanalizuokite, nevertinkite. "Ar toks komplimentas tinkamas?" "Ar ne familiaru?" "O ką man atsakys?". Just do it. Verta kasdien, ir ne kartą pastebėti, kad be Jus supančių žmonių Jūs - niekas.
L. Lowndes, šių laikų turbo Dale Carnegie, pasakoja, kad ji nepatingėjo parašyti pagyrimus ją supantiems žmonėms ir nusiųsti jų vadovams: automobilių serviso vadovui apie tai, koks šaunus jos automobilį prižiūrėjęs meistras, paštininko vadovui- apie tai, kaip sąžiningai dirba jos paštininkas, restorano savininkui- apie tai, kaip dėmesingai ją visus metus aptarnavo padavėja, parduotuvės valdžiai- apie sparčiai dirbančią kasininkę ir t.t.
- jai dar smagiau vėl ateiti į šias vietas;
- ją dar geriau aptarnauja;
- ji gali tikėtis nuolaidų ir papildomų paslaugų- ją įsiminė ir vadovai;
- ji padarė gerą darbą. Smagiausia.
Ir drugelio sparnų suplazdėjimas Japonijoje gali sukelti audrą Amerikoje, ar kaip ten? Jūs geriau žinote.
( kitą savaitę- apie šypsenas:)
(c) Vidas Jankauskas, 2006. Visos teisės saugomos.
|