Savaitės esė 31

Charizma: svarbiausi „taip“ ir „ne“ (2)

Absurdas skirstyti žmones į gerus ar blogus. Žmonės yra arba žavūs, arba nuobodūs~Oscar Wilde

Charizma yra... būdas išgirsti "taip" net neuždavus jokio aiškaus klausimo ~Albert Camus

•  Kuo tikite, galvodami apie save?

Vakarėlyje: “Aš atrodau kaip idiotas”, “Visi mane čia niekina”, “Kad tik nesusimaučiau” , “Na ir pašnekėjau”, “Siaubas. Mano galva visiškai tuščia. Ką toliau kalbėti?”- pažįstama?

Gera ( kai kam- ne tokia gera) naujiena: kuo tikite, tuo ir esate. Galime plėstis toliau, kalbėti apie neurologinius lygius (NLP terminas), kurie nulemia mūsų nuostatas ir įsitikinimus (tai būtų įdomi didelio seminaro tema), bet šiandien mums padės ir pati paprasčiausia M. Ericsono mintis:

“If you pretend well enough, you're going to master it” (Jei pakankamai gerai apsimesi, sugebėsi).

Jei nepatingėsime tobulai “apsimesti”, kad galime tai, ko manėme, kad negalime, netrukus sugebėsime daugiau. “Mes jau turime išteklius, kurių reikia” – sako viena esminių NLP nuostatų. Aš nesakau, kad galima apsimesti, jog esi neurochirurgas, ir ilgainiui be jokių problemų operacinėje ardyti kaukoles. Tačiau tada, kai kalbame apie savimonę, apie mūsų pačių kuriamą ir suvokiamą savo įvaizdį – tiesiog verta. Štai trumpas pratimas : (atsiprašau visų moterų ir merginų, kad “kitas Jūs” šiame pratime yra vyras- Jums užteks fantazijos įsivaizduoti “kitą save” moterimi, ar ne?)

Užsimerkite (ne dabar, o perskaitę pratimo aprašymą) ir pamatykite ”kitą save”, stovintį visai netoliese.

Pastebėkite, kad “kitas Jūs” yra kiek labiau išsitiesęs, aukščiau pakėlęs galvą, jo veide spindi subtili, bet užtikrinta šypsena; atkreipkite dėmesį, kaip ramiau ir giliau “kitas Jūs” kvėpuoja.

Pastebėkite, kiek laisvesnė yra “kito Jūs” laikysena ir judesiai- kad ir ne daug, “kitas Jūs” yra tiesiog labiau pasitikintis savimi, nei Jūs dabar... atsistoję, tiesiog “fiziškai” ženkite tiek žingsnių, kiek reikia, kad “pasinertumėte” į “kitą Jūs” ir patirkite, ką reiškia būti to “kito Jūs” “kailyje” – koks jausmas, kai esi kiek daugiau pasitikintis savimi?

Pastebėkite, kas yra skirtumai, nulemiantys skirtumus, ir juos įsidėmėkite. Leiskite sau “priprasti' prie labiau pasitikinčio savimi “Jūs”. O tada išvyskite dar vieną “kitą save”, stovintį visai netoliese, ir akivaizdžiai dar labiau pasitikintį savimi: dar labiau išsitiesusį, aukščiau pakelta galva, žvelgiantį ramiu, užtikrintu žvilgsniu, dar ramiau kvėpuojantį, tiesiog spinduliuojantį pasitikėjimą ir ramybę.

Kai įsitikinsite, kad “kitas Jūs” yra tiesiog “ramybės ir pasitikėjimo” sala, ženkite tiek, kiek reikia, kad “pasinertumėte” į dar labiau savimi pasitikintį “save”. Leiskite sau patirti, kokie jausmai kyla dabar, išvyskite pasaulį “dar labiau pasitikinčio savimi” akimis, išgirskite, kaip girdėsite, pajauskite, kaip jausite. Ir gal vėl pamatysite “kitą save”, dabar jau akivaizdžiai trykštantį geru pasitikėjimu, dar labiau užtikrintą, atsipalaidavusį ir tvirtą. Ženkite į “dar labiau pasitikintį save” ir pajauskite, ką tai reiškia…

Ir taip toliau – galite žingsniuoti per tiek „labiau savimi pasitikinčių“ Jūs, kiek reikia, kad pasijaustumėte kokybiškai kitaip. Tiems, kas jau, girdžiu, sako „briedai. Kažkokios haliucinacijos“, galiu pasakyti du dalykus:

•  Kol nuoširdžiai nepabandysite patys, nesužinosite;

•  Mano patirtis byloja, kad tie, kuriems tokie pratimai atrodo neįtikėtinai beprasmiai, patiria didžiausią efektą.

Nes lygiai taip pat sėkmingai milijonai žmonių haliucinuoja, kad jie yra „idiotai“, „liurbiai“, „nevykėliai“, „stabdžiai“ ir kad jie kažko „nesugeba“. Maža to, šie žmonės dažnai linkę sau vėl ir vėl įrodyti, kad jų haliucinacijos teisingos – „jei esi plaktukas, visur matai vinis“. „Whatever the thinker thinks, the prover proves“- sako R.A. Wilson, ir duodu ranką nukirsti, kad tai tiesa.

•  Komplimentai ir pagyrimai

Vienas dalykas, kuris akivaizdžiai išskiria charizmatiškas asmenybes , yra tai, kaip sugebame priimti komplimentus.

Jei po Jūsų pranešimo kokiame svarbiame posėdyje iš kolegos išgirsite nuoširdžius žodžius:

„Puikiai kalbėjai. Buvo tiesiog malonu klausytis, matyti, kad daug ruošeisi“

Ką atsakysite?

a). „Eik jau, nusišnekėjau“

b). „Ačiū“

c). „Tau patiko? Kaip malonu. Aš daug ruošiausi, stengiausi, ir man labai smagu, kad taip gerai pavyko“

Kuris atsakymas yra „charizmatiškiausias“? Mano galva, „c“. Stengiatės, Jums pavyksta, ir nėra ko drovėtis, kad taip yra. Tai šaunu, ir priimti nuoširdų kitų dėmesį ir komplimentus verta taip pat nuoširdžiai ir su malonumu, kaip ir juos sakyti. Žmonės, kurie pagirti susigūžia, ima mekenti „Ką jau čia“ arba „tai niekis“, man tiesiog kelia tam tikrą nepasitikėjimą.

„Pagyrimus paversk tiesa“ – vokiečių patarlė

„Viskas yra praktika“ - Pele

(toliau)

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai web tracker

(c) Vidas Jankauskas, 2006. Visos teisės saugomos.