nlp nuostatos

41 (laiškas)

Pagrindinės NLP nuostatos ir ką jos gali reikšti Jums (III)

 

Mes negalime nekomunikuoti

Būtent: Net ir tai, ar ir kaip Jūs tylite, daug ką pasako. Apranga, papuošalai, kvepalai ar kvapas- irgi yra žinutė. Net paprasčiausias mūsų teiginys visada suponuoja daug daugiau- mes maudomės paslėptų ir akivaizdžių prasmių bei kontekstų jūroje. Pavyzdžiui, jei sankryžoje vairuotojui keleivis pasako: "Žalia!", ši paprasčiausia žinutė turi bent 4 prielaidas (Gregory Bateson rašė, kad kiekvienas mūsų teiginys turi bent 2 prielaidas- informaciją, ir prašymą, bet akivaizdu, kad jų yra daugiau- ypač jei atsižvelgsime ir į intonacijas etc):

a) Faktas/ informacija : jau dega žalia šviesa;

b) Prašymas: jau reikia važiuoti;

c) Ryšys/ sąlyga: be mano pagalbos tu nebūtum laiku pastebėjęs, kad jau reikia važiuoti

d) Įžvalga/ deklaracija: aš nekantrauju.

+ kitos, kap mes mokymuose vadiname, "ufonautinės" prielaidos: "žalia" dabar- reiškia, iki šiol nebuvo "žalia", egzistuoja "žalia" + "žalia" reiškia daugiau, nei tik spalva, gali būti ir ne "žalia" ir t.t

O šypsenos? Dabar egzistuoja net kompiuterizuoti modeliai (pvz., dr. Ekmano FACS), leidžiantys itin tiksliai pasakyti, ar žmogus šypsosi nuoširdžiai, ar ne.

Išvados: žodžiai tėra dešimtadalis viso to, ką mes komunikuojame net negalvodami, ar galvodami. Susitelkę nesunkiai galime pastebėti kitų - ir savo -prieštaravimus, NLP įvardijamus kaip "nekongruentumą": kad ir tada, kai žodžiai sako viena, o visa kita- kitą. Kaip ir šunys- kurie per kelias sekundes susitikę nusprendžia, kuris nuleis uodegą, o kuris dominuos, taip ir mes dažnai itin greitai galime pasakyti, su kuriuo žmogumi mums norisi bendrauti, o kuris mums yra "neparankus". Kita vertus, suvokdami, kokią galią turi intonacija, pauzės, ritmas, tinkamas balso tembras, mūsų būsena, "kongruentumas"ir šimtai kitų dalykų, kurie nulemia skirtumus, galime komunikuoti daug efektyviau. Pavyzdžiui: galime pasakoti, kad "važiavome iš Klaipėdos, lijo, buvo tamsu, spidometras rodė 140, ir staiga automobilį iš pradžių užnešė į kairę, tada dar akimirksnis, ir automobilis ėmė suktis, kaip vilkelis, kol galų gale nuskriejo į pakelės apkasą". Mhm, lyg ir vaizdingai papasakota. Bet- jei pasakotume James Bond stiliumi, reikšmingai nutildami, žemu balsu, pasiektume dar didesnį efektą: "Naktis.....lyja......važiuojame iš Klaipėdos.........140....ir .............................................................................................žviegia slystanti mašina.................... .............................................smūgis.........................................." - ir išsižioję klausytojai laukia atomazgos, kurią Jūs galite "branginti" ir toliau, ir pasakyti kitus svarbius dalykus "prieš ją".

O prielaidos? Jei aš pasakysiu- "negalvokite apie pinigus", norėdami suvokti, ką pasakiau, turėsite apie juos pagalvoti. Aš nenoriu pasakyti, kad Jūs turėtumėte daugiau laiko skirti prielaidoms konstruoti, nes tai nepaprastai naudinga ;) - manau, kad ateis laikas, kai tą suvoks visi.

Suvokimo lavinimas: verta tai tiesiog pastebėti. Intonacijos, kūno kalba, kalbos greitis, ritmas, žodžių "parinkimas", energija, akys, akių judesiai etc.- ypač jei galite palyginti nuoseklius "taip" ir "ne" signalus— žmonės pasako Jums praktiškai viską ir nieko nesakydami. Rytų šalyse pirkliai jau kelis tūkstančius metų ugdė savo pastabumą, bendraudami su klientais. Ir šiandien Egipte geras aukso pardavėjas pastebės, kada plečiasi klientės vyzdžiai, kai ji pamato dar vieną papuošalą, ir prašys... dvigubos kainos. Šį pastabumą verta, ir reikia lavinti. Ir tai daug daugiau, nei statiškos "kūno kalbos" interpretacijos. Sukryžiuotos rankos nebūtinai reiškia priešiškumą, kaip mums teigia klasikiniai "kūno kalbos" tekstai- gal žmogui taip jas laikyti papračiausiai patogiau, bet pastebėdami nuoseklumus ir su jais susijusias būsenas, galime interpretuoti daug tiksliau.

Komunikacijos esmė yra jos rezultatas

Būtent:. Sako, kurčnebylių kūdikiai ilgainiui ne verkia, o linguoja. Kodėl? Todėl, kad jų verksmo tėvai negirdi.

Išvados: Neverta “garuoti” dėl to, kad jūsų nesuprato, ar kad žmonės nedaro taip, kaip jūs norite. Neverta kaltinti auditorijos, kad ji nepajėgi/ nenori/ nelinkusi suprasti, ką norite pasakyti. Miltonas Ericsonas yra pasakęs- "Nėra hipnozei nepasiduodančių asmenų, yra tik nelankstūs hipnotizuotojai". Žinodami, ko Jūs iš tikrųjų norite kiekviena savo komunikacija, ir būdami pakankamai atviri ir jautrūs pastebėti, kas veikia, o kas ne, bei atitinkamai keisti savo elgesį, efektyviau pasieksite tai, ką norite pasiekti.

Suvokimo lavinimas: kasdien parduokite nors vieną naują idėją aplinkiniams ir stebėkite, kiek esate lankstūs, kad sugebėtumėte tai padaryti. Kad ir gyvybės draudimo idėją- kaip ją parduosite pagyvenusiam žmogui, ir kaip ją parduosite jaunuoliui? Verta įsitikinti, kad jau vien tik lankstus elgesys ir darna leis Jums pasiekti daug daugiau, nei "10 auksinių pardavimo žingsnių" ar "5 sėkmės principai"

Nesėkmė yra tik informacija

Būtent . “Nesėkmė” yra nominalizacija, veiksmažodis, paverstas daiktavardžiu. Realiai tai tik etikėtė, sąvoka, kurios nepačiupinėsi ir su savimi nepasiimsi. Kaip konkrečiai kažkam dar nesiseka? + tai reliatyvus dalykas: vieno sėkmė kitam nesėkmė, ir priešingai. Net mirtis ar liga turi tam tikrą "optimalią" prasmę, jei tik netingėsime ją taip suvokti. Michael O Neal yra pasakęs, kad ir "didžiausioje tragedijoje yra daug komiškų elementų, o juokingiausioje situacijoje yra daug tragiškos dramos". Net žodį turime -"tragikomedija". 9/11biržos makleriai prisimena su nostalgija.

Išvados: bet ką galima paversti nesėkme, jei taikysime laiko limitą.

Suvokimo lavinimas: pastebėkite, kaip nesėkmės virsta sėkme, jei turime laiko veikti toliau. Niekas neišmoko veikti be klaidų. "Kad kažką padaryti gerai, verta iš pradžių daryti tai blogai"- M. Ericsonas. "Aš darau daugiau klaidų per dieną, nei kitas žmogus per visą savo gyvenimą- tai vienintelis būdas išmokti daug daugiau"- R. Bandleris.

Žmonės mokosi greitai

Būtent: Fobijos atsiranda per kelias sekundes ir lieka visam gyvenimui, jei žmogus nesikreipia pagalbos ar pats neišmoksta mąstyti kitaip.

Išvados: lygiai taip greitai, kaip išmokstama bijoti, galima išmokti ir nebijoti. (i.e. NLP "Fast Phobia Cure"). TaI prieštarauja iki šiol vyravusiai ir psichiatrijos skatintai nuostatai, kad pokyčiai yra skausmingi, kad svarbiausia- rasti priežastis ir kad visa tai trunka ilgą laiką. Verta apsilankyti http://www.antipsychiatry.org/, ir įsitikinti, jog šis požiūris jau pasmerktas. Nors ir po truputį, ima dominuoti pozityvistinė pichologijos kryptis, teigianti, kad verta telktis į tai, kas veikia, ir kas yra skatintina, vietoje to, kad ieškoti "anomalijų" ir "nukrypimų" nuo normos bei jų priežasčių.

Suvokimo lavinimas: ar Jums irgi buvo taip, kad po vieno įvykio/ minties/ žodžio kardinaliai pakeitėte nuomonę apie kažką? Suvokite, kaip tiksliai tai atsitiko—ne turinio, bet proceso prasme. Raskite ir daugiau pavyzdžių, kad galėtumėte iliustruoti sau, jog ši nuostata vertinga. Vien ir todėl, kad tada norėsite mokytis toliau.

Nuostatos I

Nuostatos II

 

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai web tracker