Svilinkite padangas, o ne benziną

Norite sužinoti daugiau apie vieną iš greičiausių automobilių pasaulyje?

Visiškai su NLP nesusijęs rašinys apie naujas viltis įveikti mūsų narkotinę priklausomybę nuo naftos

Jo variklis ne V12, ir net ne V6. Šiam nereikia nei vienos, nei dviejų turbinų, nes jam iš viso nereikia turbinų. Čia nėra nei elektroninio įpurškimo, nei ypatingų vožtuvų sistemų. Nekalbėsime ir apie variklio tūrį – nes jis nesiekia nei 3l, ir net 1l -jame apskritai nėra nė vieno cilindro. Tiesą sakant, jame nėra net sankabos, o greičių dėžė tėra, iš esmės, tik imitacija – dvi pavaros į priekį, viena atgal – net mažiau, nei legendiniame GAZ 69, kurį liaudis meiliai vadino „ožiu“. Bet tai netrukdo šiam sportiškai atrodančiam gražuoliui (aišku, kad ne ne GAZ 69 – nusvaigusio nuo greičio autoriaus pastaba) pasiekti 100 km/ val. greitį per šaunias 4 sekundes! Ir bepigu tai padaryti varikliu, kuris yra net 95 proc. efektyvus. Jei kalbame apie trauką – ji nenusakoma, iš esmės vienoda prie bet kokių variklio apsukų – tiesiog šiame automobilyje prispaustas prie sėdynės šauni į priekį, ir tiek. Maža to, jokio malonaus ar ne malonaus variklio gaudimo. Tik tylus futuristinis nedidelio elektros variklio gaudimas. Ateitis jau čia!

Susipažinkite –tai Tesla Roadster, „Tesla Motors“ kompanijos serijinės gamybos automobilis Nr. 1. Pirmieji 100 vienetų, nors pagaminti bus dar tik kitų metų pradžioje, jau parduoti, galite užsisakyti tik iš antrojo šimtuko, ir šis džiaugsmas kainuos ne mažiau 90.000 JAV dolerių. Rezervacijos mokestis yra bent jau 25000 USD. Net negalvokite ieškoti šio šaunuolio Europoje, nors automobilis surenkamas būtent čia - „Lotus“ gamykloje Didžiojoje Britanijoje, iš kur vis iki vieno keliaus atgal į JAV, kur jų laukia nekantraujantys pirkėjai. „Tesla Motors“ žada pagaminti nuo 500 iki 800 „Tesla Roadster“ 2007, ir didinti gamybą iki 2000 vienetų per metus 2008. Šioje korporacijoje dirba tik 80 žmonių, ir vargu, ar juos apskritai kur nors rasite vienoje vietoje – „partizaninės‘ darbo grupės išmėtytos Taivanyje, Kalifornijoje (JAV) ir „Lotus“ gamykloje Jungtinėje Karalystėje. Bet ši 80 žmonių komanda kelia tikrą siaubą milijonus darbuotojų turintiems didiesiems automobilių gamintojams visame pasaulyje.

Kodėl? Todėl, kad „Tesla Motors“ vizija yra gaminti aukščiausios kokybės, geriausių sportinių charakteristikų elektrinius automobilius, kuriems paprasčiausiai nėra lygių- nei greičio, nei efektyvumo prasme. Martin Eberhard, kuris įkūrė „Tesla Motors“ kartu su Marc Tarpenning 2003, sako, kad „įkūrėme šią kompaniją siekdami vieno – serijiniu būdu gaminti automobilį, kurį žmonės tiesiog dievintų vairuoti, ir kuris visiškai neterštų gamtos“. Mūsų jau minėtas, ir, tikiuosi, akimirksniu pamėgtas „Tesla Roadster“ yra iš esmės kitoks elektra varomas automobilis- visi šiuo metu gaminami „hibridiniai“, „biokuru“ ar vandeniliu varomi automobiliai gali jam tik pavydėti: „Tesla Roadsteris‘ ne tik siūlo visus įmanomus privalumus, tokius, kokius rasi tik aukščiausios klasės automobiliuose ( GPS, klimato kontrolė, puikios valdymo savybės, saugumas ir t.t), bet ir eigos charakteristikas, kurių visumai, tiesą sakant, nėra lygių: įsibėgėjimas nuo 0 iki 100 km/h – per 4 sekundes, maksimalus greitis – virš 200 km/h , ir svarbiausia, viena įkrova šis automobilis gali lengvai nuvažiuoti bent 400 km .

Tai iššūkis visiems automobilių pramonės gigantams. Nes iki šiol serijiniu būdu gaminti elektra varomi automobiliai, net garsusis General Motors EV1, buvo arba tiesiog tragiškai atrodantys, arba lėti, arba „apnuoginti‘ iki minimumo, bet svarbiausia, kad niekaip negalėjo konkuruoti su atmosferą teršiančiais „broliais“ – didžiausias atstumas, kurį būtų galima nuvažiuoti vos ne vėžlio greičiu tarp įkrovų, vargiai siektų bent trečdalį to, ką siūlo „Tesla Roadster“ . Net ir geriausi prototipiniai hibridiniai ar vien elektriniai automobiliai šiais laikais nesiekia net 70 proc efektyvumo (nors tai daug daugiau, už tradicinius vidaus degimo variklius). Tesla Roadster efektyvumas siekia 86 proc.

Šiam automobiliui sukurti buvo panaudota geriausia, ką šiuo metu siūlo pažangiausios technologijos. Iš mobiliųjų telefonų pramonės pasiskolintos ličio jonų baterijos yra pakankamai lengvos ir ilgaamžės: pakraunamos per 3,5 valandos, ir tarnaus tol, kol automobilis nuvažiuos bent 125,000 mylių- daugiau, nei 200.000 kilometrų . Automobilio baterija sudaryta iš daugiau nei 6000 li-ion ląstelių, tad net jei kelios iš jų nustotų tarnauti, tai nieko, iš esmės, nekeistų. Variklis ir važiuoklė valdomi kompiuteriu, kuris ne tik lengvai leidžia diagnozuoti gedimus, bet ir optimaliai paskirsto jėgą, kurią teikia 3 fazių, 4 polių indukcinis kintamos srovės variklis, kuriame juda tik viena dalis. Tik pagalvokite, kokia paprasta šio variklio eksploatacija!

„Tesla Roadster“ turi saugią, savaime išsijungiančią pakrovimo sistemą, kurią galima naudoti bet kur, kur tik rasite saugią vietą įkišti el. kištuką, taip pat specialų šildytuvą, kuris saugos baterijas nuo šalčio net ir tada, kai labai šalta.

Net ir tas faktas, kad baterijas anksčiau ar vėliau reikės keisti, nebaugina, nes intervalas išties platus – kiek benzino reiktų, kad nuvažiuoti 200.000 kilometrų automobiliu, kuris savo savybėmis nedaug nusileidžia kad ir Perrari? Maža to, jau dabar kuriamos dar pažangesnės baterijos- kad ir naujosios Toshiba nano dalelių baterijos, tad jų kaina tik mažės. Be to, suvokdami, kad šiame automobilyje yra daug mažiau judančių dalių, kurios yra linkę greitai nusidėvėti, suprasime, kad tai irgi iš esmės keičia jo eksploatacines sąnaudas. Didžiulis privalumas ir tai, kad „Tesla Roadster‘ gauna jau išbandytą sportinių automobilių gamintojo „Lotus“ važiuoklę ir „Lotus Elise“ bazę.

Naftos pramonės lobistai gali imti purkštauti, kad elektriniai automobiliai iš esmės neišsprendžia gamtosaugos problemų, nes ta pati nafta naudojama elektros energijai gaminti. Bet tai nėra tvirtas argumentas. Akivaizdu, kad daug efektyviau gaminti elektrą, kad ir iš naftos produktų, vienoje ir efektyviai valdomoje vietoje, nei kasdien kūrenti milijardus nekontroliuojamų „mažų naftos jėgainių“ automobiliuose. Antra vertus, pirkdami „Tesla Roadster“, galite įsigyti ir specialias saulės baterijas, kurias nesunku integruoti į namų elektros sistemą. Juolab, kad visame pasaulyje plinta tendencija kurti alternatyvias energijos jėgaines.

Tad „Tesla Roadster‘ iš esmės yra tas automobilis, kuris visai žmonijai teikia vilčių pagaliau atsisakyti tiesiog narkotinės priklausomybės nuo naftos ir drastiškai sumažinti taršą. Ar yra žmonių, kurie nesusižavės šia idėja? Būtent šį susižavėjimą tiesiog virtuoziškai išnaudoja p. Eberhard ir p. Tarpenning, kurdami iš esmės naujovišką automobilių gamybos įmonę.

Niekam ne paslaptis, kad idėja šiais laikais kurti automobilių gamybos įmonę yra vos ne beprotiška. Konkurencija nuožmi, rinkoje sukasi milijardai, vis automobilių gamybos pramonė ir distribucija yra varžoma begalės įstatymų ir apribojimų visame pasaulyje. Bet kas, išdrįsęs mesti iššūkį šimtmečius veikiantiems automobilių pramonės gigantams, turi būti jei ne beprotis, tai tikras avantiūristas.

Tačiau ‚Tesla Motors‘ ir yra žavi idėja, būtent todėl, kad ji beprotiška. Einšteino žodžiai, kad „jei idėja iš pradžių nėra absurdiška, jai nėra vilties“, gali skambėti kaip šios kompanijos moto. „Tesla Motors‘ laužo visus standartus: suvokdami, kad gera istorija, dalykas, apie kurį žmonės savanoriškai kalbės ir ragins domėtis kitus, yra daug efektyvesnė, nei milijardai, mesti masinei reklamai. P. Eberhard ir p. Tarpenning nusprendė pirmiausia gaminti ne banalų vidutinės ar net biudžeto klasės modelį, o priešingai – automobilį, apie kurį svajotų dauguma žmonių: tai ir svajonių automobilis eigos charakteristikų prasme, ir maksimali ekonomija, ir atsakingas požiūris gamtosaugos prasme ir, iš esmės, drąsus, daug pasakantis teiginys apie šio automobilio savininką. Juk ne veltui Seth Godin, vienas iš garsiausių šių laikų rinkodaros guru, savo naujausioje knygoje „All Marketers Are Liars“ – „visi rinkodarininkai yra melagiai“- sako, kad kiekvienas prekės ženklas yra istorija ir teiginys. Ir apie savininką. Ką, pavyzdžiui, apie savininką sako monstriškas, sunkvežimio kategorijos Hummer? Kad tai žmogus, galėjęs sau leisti brangų visureigį, ir per daug nesigilinęs, kas gi jo Hummer iš tikrųjų yra: ar tik karinio HV imitacija, ar jo analogas? Dauguma Hummer‘ių savininkų, degindami daugiau nei 20 litrų kuro 100 km įveikti ir gyvenime gal tik kartą išvažiavę į bekelę, išvydę „Tesla Roadster“, jausis labai nepatogiai- juk tai vos ne tas pat, kaip traukti kubietiškus cigarus reanimacijos palatoje. Ir aš jau nekalbu apie tai, kad dauguma Hummer‘ių savininkų net nežino, kad, anot Jeremy Clarckson, turbūt garsiausio pasaulyje automobilų eksperto, jie sumokėjo krūvą pinigų už gerokai modifikuotą, bet jau morališkai pasenusį „Chevrolet Blazer“, kuris turi nedaug bendro su CNN išpopuliarintais kariniais Hum Vee.

„Tesla Motors‘ eina jau Google pramintu keliu – kuria imperiją tyliai. Revoliucingas, gerokai konkurentus pranokstantis produktas (kaip ir Google naršyklė pradžioje), ir išgryninta, „asmeniška“, virusinė „Brand- Hijack“ ( prekės ženklo pagrobimo tipo) rinkodara: atiduodame prekės ženklą masėms. „Tesla Roadster‘ dar nesudalyvavo nė vienoje prestižinėje automobilių parodoje, niekur nebuvo nei reklaminių klipų, nei spaudos reklamos, juo labiau įmonė nepardavė dar nė vieno automobilio, bet jau turi garantuotus užsakymus metams į priekį, „Tesla Roadster“ mylėtojų klubus, begales susižavėjusių komentarų interneto dienoraščiuose ir entuziastingus atsiliepimus „Forbes‘, „Times“, „Popular Mechanics“ ir „Guardian“.

Kaip ir Google (su G-mail pašto dėžutėmis, kurių negaus bet kas), „Tesla Motors“ naudoja garsųjį įtakos tyrėjo Dr. R. Cialdini „apribojimų“ principą: automobiliai brangūs, jų- ribotas keikis, užsakyti galima tik iš anksto. Akivaizdu, kad tada, kai „Tesla Roadster‘ visame pasaulyje taps prestižo, atsakingumo, inovacijų ir veržlumo simboliu, bus nesunku „leistis žemyn“ ir kurti ekonomiškus modelius visiems, kurie varotojų sąmonėje bus jau asocijuoti su legenda. Mike Harrigan, Tesla Motors viceprezidentas, interviu „Forbes“ sakė: Daug geriau įžengti į rinką „nuo viršaus“, nedideliais kiekiais, bet aukštu vieneto pelningumu, ir tada toliau skverbtis į rinką, didinant produkcijos apimtis. Eiti priešingu keliu – iš masinės gamybos aukštyn- gali būti tiesiog „pabrėžtina nesėkmė““ – čia Mike primena Volkswagen „Phaeton“ atvejį.

„Tesla Motors“ vadyba ir organizacinė struktūra –itin šiuolaikiška, iš esmės tai „darbo grupių“ rinkinys: automobiliai bus surenkami „Lotus“ gamykloje, kuri nuo seno specializuojasi gaminti unikalius automobilius nedideliais kiekiais, varikliai gaminami Taivanyje, kur, vėlgi, jų gamintojai yra iš esmės geriausi šios srities specialistai, o viskas planuojama ir koordinuojama nedideliame centre JAV, Kalifornijoje. Minimalios sąnaudos – maksimalūs rezultatai ir itin lanksti struktūra. „Tesla Roadster‘ prototipo gamyba kainavo 350000 JAV dolerių – atrodytų daug, bet juokingai mažai, palyginus su tradiciniais autopramonės gigantais.

„Tesla Motors‘ įkūrėjai – tikri ekologijos, inžinerijos ir IT fanatikai. Tokia ir didžioji dalis darbuotojų – nes, jei norėsite gauti darbą „Tesla Motors‘, būsite įspėti – „jei nesate elektros automobilių idėjos fanatikai, Jums bus sunku“. Įmonę finansavo jos įkūrėjai ir keli rizikos kapitalo fondai, ji lieka uždara ir privačia, tačiau kai tik jos akcijos bus pasiūlytos akcijų rinkai, snausti neverta. „Strong Buy“, kaip sako biržų makleriai. Ir užsakymą „Tesla Roadster“ jau išsiunčiau- net jei jį pasiimti galėsiu tik JAV, ir tik 2007 pabaigoje.

Bus be galo smagu erzinti „Hummerius‘ kiekvienoje sankryžoje ir žinoti, kad man tiek naftos jau nereikia.

www.teslamotors.com

Rašyta 2006

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai web tracker