"Nors ir galime žavėtis kuriuo nors vyru individualiai, turime sutikti, kad kaip grupė vyrai yra kvaili" - Merė Poppins

 

"Geri vyrai neatsiranda šiaip sau. Juos sukuriame mes, moterys. Tipinis vyras yra subliuškęs liurbis, kaip spurga. Tad pirmiausia sutvarkai visas nesąmones, kurias jiems sudiegė jų mamytės. Tada turi atsikratyti viso to macho mėšlo, kurį vyrai susisiurbia  iš alaus reklamų. O tada belieka mano mėgstamiausia dalis- vyro ego"-  Roseanne Barr

 

Nežinau, kaip jūs, bet aš  tiesiog pavargau nuo raginimų tapti tuo, kuo esu.

Gal dėl to, kad esu silpnosios lyties atstovas.

O gal dėl to, kad bent jau Lietuvoje apstu ekspertų, žinančių, koks gi turi būti vyras. "Būk vyras"- išgerk. "Būk vyras"- nesapaliok čia nesąmonių. "Būk vyras"- einame žiūrėti krepšinio. "Būk vyras" - parodyk jam. Ir taip toliau.

 

***

"Būk vyras" semantiškai yra paradoksali frazė.

Tarsi kiekvieną rytą galėtum rinktis- šiandien būsiu vyras, rytoj- dama, kitą kartą -papūga, o va po savaitės- gaidys.

Ne veltui dar sovietiniais laikais taip- ne "Būk gaidys", bet "Būk vyras"-  buvo pavadinta n tiražų perleista knygiūkštė, kurioje pagaliau erekcijos palaimą pajutęs šeštokas galėjo sužinoti, kiek pavojinga yra masturbuotis, kokius apatinius verta pasirinkti, einant į šokius (atsimenu iki šiol- sovietiniai ekspertai tvirtino, kad verta mūvėti itin aptemptas glaudes, kad "neįžeistum merginos"). Na ir šokiai tais gūdaus socializmo laikais buvę.

"Būk vyras" neseniai išleista ir  vėl,  tik čia, vietoj komjaunuoliškų pamokymų ir patarimų, kaip užsirišti kaklaraištį, atsirado kitų, šiuolaikinių vietinių Marijos žemės ekspertų "know-how" :  skyriai apie masturbaciją ir etiketą, o taip pat- šmaikštūs patarimai, kaip nuo vaikystės pradėti "kalti" pinigus. Jų, anot gerokai prakutusio autoriaus, neturintiems "stiprių nervų ir humoro jausmo", skaityti neverta, bet va, ėmiau, ir perskaičiau.

Tikra tiesa: didžiausi pinigai sukasi narkotikų, kontrabandos ir ginklų prekybos versle, ir greičiausias kelias praturtėti- tapti mafijozu. Autorius turbūt su humoru siūlo peržiūrėti "Krikštatėvį", "Brat" ir kitus nusikalstamo pasaulio gyvenimą atspindinčius šedevrus, o pabaigoje dėl visa ko pagąsdina: nusikalstamu keliu pasukę veikėjai dažniausiai žūna, jų gyvenimo kelias pažymėtas krauju, ir jų "prabangiuose namuose nešviečia saulė."

Jei būčiau ką tik masturbacijos smagumą  atradęs paauglys, perskaitęs šią išmintį, imčiau, ir patikėčiau, kad tai, ką čia maždaug ironiškai pasakoja finansų žinovas, yra netiesa. Cha. Ypač Lietuvoje, kur vyriškumo suvokimas, paplitęs ne tik  tarp paauglių, dažnai tiesiog smelkte persmelktas totoriškai- gulagiška-kriminaline frazeologija:  kad aplinkiniams neatrodytum kaip papūga, kas antras žodis šiuo ypatingu tarptautiniu sovietinės erdvės slengu verta pasakyti "paleistuvė", ne rečiau - pasiūlyti  "lytinius santykius su motina", o kas šeštą- septintą žodį, jei jau šneki drūtai, paminėti  totorišką varpos vardą ar kokią abstraktesnę su juo susijusią kombinaciją,  ir laikas nuo laiko visiems lyg tarp kitko pasiūlyti jos paskanauti.

Įstabiausia, kad šios tikrai  vyriškos šnekos gali išgirsti ne tik tarp paauglių, kurie net nemoka rusiškai. Niekam ne paslaptis- net ir man, naivuoliui, nebuvo staigmena- išgirsti taip riebiai šnekančius ir garsius Marijos žemės verslininkus, ir politikus, ir aktorius, ir sportininkus- žodžiu, vyrų vyrus.

O kas jiems belieka?

Būti vyru šiandien yra sunku

Tik su nostalgija gali prisiminti laikus, kai vyrai, kaip tikri patriarchai, buvo vieninteliai šeimos maitintojai. Žemės savininkai. Ar amatininkai. Ar mokytojai. Ar darbininkai. Ar mokslininkai. Ar net baudžiauninkai, bet -šeimos galvos. Juk suvalkiečiai dar iki šiol berniukus vadina "vaikais", o mergaitės, va, tegali būti "mergiščiomis". Kaip ir anglosaksų "man"- ir vyras, ir žmogus. Galų gale, Dievas gi pirmiausia sukūrė Adomą, o tik tada pasirūpino kompanija jam. Ech. Net graudu darosi, prisiminus juodai baltus kad ir lietuviškus filmus, kur vakarienės niekas net  nepradėdavo valgyti, kol tėvas neatsisėsdavo stalo gale.

Šiandien tik maža dalis "išsivysčiusio" pasaulio šeimų apskritai kada nors kartu susėda visa šeima prie stalo. Vyras, vienas išlaikantis šeimą, tampa veik muziejiniu eksponatu, tad nenuostabu, kad tėvo- globėjo- vyro įvaizdis patyrė triuškinantį smūgį.

 Kam rūpi Al'as iš "Vedęs ir turi vaikų"? Ar jo, kaip tėvo, žodis ką nors reiškia?

Žinoma. Juoką žiūrovams.

Moterys  šiais laikais dirba ir neretai uždirba ne mažiau, o dažnai net daugiau, nei vyrai, ir šios tendencijos plėtra  akivaizdi tiek Europoje, tiek JAV. "Tėvystės atostogos" dar prieš kokį dešimtmetį skambėjo kaip neįtikėtinas dalykas, o šiandien, žiū, įteisinamos ne tik kokioje itin pažangioje Skandinavijoje, bet net ir  Kalifornijoje.  Tačiau dažnai tapti šeimos maitintoju, ypač jei šeimos net nėra, dar sunkiau- veik penktadalis JAV keturiasdešimtmečių, neturinčių aukštojo išsilavinimo, iki šiol yra senberniai, maža to, vis mažiau porų apskritai tuokiasi- patogiau yra gyventi susimetus, be įsipareigojimų.

 Jaunos, netekėjusios profesionalės didžiuosiuose JAV miestuose jau  dabar uždirba vidutiniškai dešimtadaliu daugiau, nei jų bendraamžiai. Juolab, kad tradiciniai vyrų darbai- bent jau  JAV- akivaizdžiai nyksta. Statybos nebevyksta taip, kaip anksčiau, nes visi žinome, kuo baigėsi besaikio kreditavimo burbulas. Gamyba seniai iškeliavo svetur, o žemės ūkyje, kuris jau nebepanašus į žemės ūkį,  efektyvumas toks, kad užtenka nelegalų darbo rankų.

Visur kitur moterys sugeba tikrai ne mažiau, nei vyrai. Jei pokario metais JAV vyrai mūrai sudarė daugiau nei  70 proc. dirbančiųjų, šiandien jų dalis nesiekia nei pusės. Net karyboje, kuri čia tapo industrija Nr. 1, moterys dažnai yra geriau tinkamos tarnybai, nei vyrai, nes tam, kad sėkmingai  spaudyti kokio per atstumą valdomo UAV drono mygtukus Nevadoje esančioje karinėje bazėje, nei ūsų, nei barzdos nereikia: tik pypt, ir kažkur Pakistane į orą skrieja visas Talibano idėjomis persismelkęs kaimelis. Ar koks seniai visiems pabodęs mudžahedinas.

Moterys ir  globaliu mastu yra ir sveikesnės, ir ilgiau gyvena, būtent todėl jų išsivysčiusiose šalyse yra  daugiau, nei lėtai, bet užtikrintai nykstančių vyrų, kurie, beje, turi kelis kartus didesnę statistinę tikimybę žūti avarijose, paskęsti, ar mirti nuo tradicinių ligų- širdies ir kraujagyslių sutrikimų, diabeto komplikacijų ar plaučių vėžio, nei dailiosios lyties atstovės.  ("Dailioji lytis", beje,  suponuoja, kad kita lytis yra...mhm..."nedaili".)

Tad jau ne pirmi metai JAV aukštąjį mokslą baigia daugiau moterų, nei vyrų- per paskutiniuosius dvidešimt metų merginų, studijuojančių aukštosiose mokyklose skaičius augo dvigubai greičiau, nei vaikinų, todėl moterys vis dažniau sėkmingai  imasi tradiciškai vyriškų profesijų- pasuka į teisę, į mediciną, į architektūrą, dizainą ar vadybą. Tuo tarpu vyrai daug dažniau, nei moterys, bent jau JAV, apskritai nesugeba baigti aukštojo mokslo arba net  jo nesiekia.

Prognozuojama, kad JAV iki kito dešimtmečio pabaigos turėtų būti sukurta virš 15 milijonų naujų darbo vietų, ir dauguma jų, deja,  nėra tradiciškai "vyriškų" profesijų atstovams: labiausiai reikės paslaugų/ aptarnavimo sferos, medicinos, slaugos ir švietimo darbuotojų, tad jei vyrija nesuskubs persikvalifikuoti ir tapti mokytojais, slaugytojais, medicinos "broliais" ar pardavėjais, veik trečdalis šių darbo vietų taip ir liks be dirbsiančiųjų.

Juolab, kad vyrų- jei tik dabartinės tendencijos išliks- ir bus mažiau. Šiandien dirbtinio apvaisinimo klinikose JAV tėvai (=ok, mamos, nes vyrai-tėvai seniai nebeturi patriarchalinės sprendimo teisės) vienareikšmiškai labiau nori sulaukti mergaičių. Jei tik apskritai neužšaldo embrionų ateičiai, kai turėti vaikų bus "patogiau" ir bus galima jiems "daugiau duoti".  Juolab, kad technologijos, kurios sėkmingai leidžia pasirinkti vaiko lytį, šiandien nėra jokia naujiena- dar 1970 -aisias amerikiečių biologas Ronald'as Ericsson'as atrado būdą atskirti Y (vyrišką) chromosomą nešančius spermatozoidus nuo X (moterišką) chromosomą nešančių, riebesnių ir ilgesne uodega spermatozoidų, kurie paprasčiausiai nepralenda pro dirbtinai sukurtą barjerą. Tad šiandien sumokėję virš 18.000 dolerių net ir vaisingi tėvai gali žaisti Dievus: medikai in vitro filtruoja ir atrenka sveikus moteriškus embrionus, kad juos vėliau įsodintų.

Pragmatiškas pasirinkimas. Mergaitės geriau mokosi, lengviau bendrauja, yra paklusnesnės, mažiau maištauja. Rizika, jog jos, pavyzdžiui, nuskęs iki sulaukusios pilnametystės, statistiškai yra 11 kartų mažesnė, nei  berniukų. Be to, berniukai dažnai  turi drausmės problemų, yra azartiški, konfliktiški, iš prigimties labiau  agresyvūs, socialiai sunkiau adaptuojasi ir apskirtai- jiems mokyklose sunkiau.

Vis tas testosteronas

 Tai jis padaro vyrus vyrais: raumeningus, greitesnės reakcijos, veržlius, agresyvesnius, mėgstančius riziką, aiškia antakių linija, atsikišusiu smakru ir plonesnėmis lūpomis. Tai jis drastiškai pakeičia žmogaus iš esmės "moterišką" embrioną jau šeštąją gyvenimo savaitę. Pakeičia ne tik anatomiją- vyrų smegenys, beje, yra prasčiau organizuotos, nei moterų- ne tik todėl, kad, kaip sakydavo komikas ir aktorius Robin Williams, "Dievas vyrams davė ir penį, ir smegenis, bet tik tiek kraujo, kad užtektų tik vienam iš jų  veikti vienu metu", bet ir todėl, kad moterų corpus callosum- nervų ląstelių junginys, organizuojantis ir jungiantis abu smegenų pusrutulius- yra ir storesnis, ir didesnis. Tad moterys yra geriau koordinuotos, labiau organizuotos, ir sugeba analizuotii daug daugiau informacijos vienu metu. Be to, jų emocijų skalė yra daug platesnė ir įvairiapusiškesnė, tad tiek nuoskaudas, tiek malonumus jos prisimena daug geriau ir daug giliau patiria.

O štai vyrams, evoliuciškai, tai nebuvo taip reikalinga. Pirmykščiams medžiotojams reikėjo priešingų dalykų- labai greitos nuovokos, tikro agresyvumo, noro rizikuoti ir labai trumpos emocijų bei potyrių atminties- antraip joks vyras, itin ryškiai  prisiminęs praėjusios medžioklės žaizdas ir nesėkmes,  sugebėtų save motyvuoti eiti griauti mamutų vėl. Būtent todėl šiandien moterims dažnai sunku suvokti, kodėl vyrai yra "tokie beširdžiai", o vyrams dar sunkiau suprasti, "ko ji čia garuoja".

Nes ar tigras, gimęs ir augęs zoologijos sode, vis dar yra tigras? Išoriškai- taip, tačiau laisvėje jis turėtų kolosalių iššūkių. Taip ir vyrai šiandien- juk milijonus metų evoliucijos kurti medžiotojais ir kariais, dabar tegali medžioti  organizuotai, gavę leidimus, būreliais, ir tai tik varovus ar tuos kelis dar leidžiamus nušauti nuo salmoneliozės kenčiančius nutriušusius šernus. O kariauti vyrams belieka tik virtualiai, su bokalu rankoje stebint priešininkų kovas per riaumojančius TV.

Taip, būtent tostesterono perteklius leido vyrams būti dominuojančia lytimi visuomenėje labai ilgą laiką- kaip ir dažnoje gyvūnų  bendruomenėje, agresyviausi, stipriausi ir dominuoti linkę patinai išsikariauja pirmumo teises aptarnauti visas pateles savo nuožiūra  ir ėsti pirmieji.

Tačiau šiandien viskas keičiasi daug greičiau, nei bet kada iki šiol, kartais- net sunkiai suvokiamu greičiu. Jei dar mūsų proprosenelių gyvenimas, iš esmės, praeidavo be kardinalių technologijos, socialinių, mokslo pokyčių- bent jau tokių, kurie iš esmės keistų žmonių gyvenimo būdą, jų įgūdžius ir pasaulėžiūrą-šiais laikais žinios, įgytos prieš trisdešimt metų, iš esmės yra menkavertės. Vyrų vaidmuo, įvaizdis, ir statusas vis labiau "moteriškoje" postmodernistinėje, post-kapitalistinėje,  ultra- integruotoje, nesuvokiamai sudėtingais ryšiais susaistytoje visuomenėje irgi pasikeitė dramatiškai, net jei to dar nespėjome suvokti.

Nes šiandien geresnes perspektyvas akivaizdžiai turi ne kariauti, o bendradarbiauti sugebantys individai. Dar niekad nebuvo taip  svarbi socialinė adaptacija, sugebėjimas komunikuoti,  integruotis ir ieškoti kompromisų. Macho tipo autoritarinė vadyba išlieka tik imperinio sukirpimo struktūrose- kariuomenėje, kitose jėgos institucijose, bet net ir čia viskas žada keistis iš esmės. Juk ir politikoje pagaliau turime visą būrį itin charizmatiškų moterų, ir jos šiandien visiškai nebeturi būti "geležinėmis ledi".

Tereikia pasižiūrėti į žurnalų ar TV laidų vyrams skaičių, kad suprastume, kam šiandien tarnauja medija. Gyvenimo būdo žurnalai, "oficialiai" apkalbantys įžymybes, žinoma, yra produktas moterims. (Pasak antropologų, moterys yra genetiškai užprogramuotos mėgautis apkalbomis- pirmykštėje bendruomenėje apkalbos buvo svarbus socialinių ryšių, integracijos ir bendruomenės narių vertinimo įrankis- be jo pirmosios žmonių bendruomenės būtų neišgyvenusios lygiai taip pat, kaip be medžiotojų prigimtinės agresijos). Stiliaus, grožio, madų, praktinių patarimų žurnalai irgi ne vyrų akims. Jei paskaičiuosime tiražus, ar palyginsime eterio laiką, suvoksime, kad vyrai tapo mažumos auditorija.

Ženklas, kad net medija vyrų nebelaiko tokiais svarbiais, kaip seniau. Ironiška, kad ir tostesterono, kaip ir veiksmingų spermatozoidų, vyrai šiandien turi vis mažiau. Vienoje 17 metų trukusioje Bostono Medicinos centro endokrinologų studijoje,  ištyrus 1500 vyrų, paaiškėjo, kad bendras vyrų tostesterono lygis per tuos metus sumažėjo daugiau, nei penktadaliu. Bet tai niekis, palyginus su transformacijomis, kurias per paskutinius 300 000 metų patyrė "vyriškoji", "Y" chromosoma." Kažkada ji buvo tokio paties ilgio, kaip "moteriškoji", ir turėjo 1400 genų.  Šiandien vyrus vyrais padaro chromosoma, kuri viso labo beturi tik ...45 genus"- genetikų konferencijoje Queenslande, Australijoje, teigė profesorė Jenny Graves.
Žinoma, kad tokie teiginiai sukėlė aistringas genetikų diskusijas. Ar tai reiškia, kad žmonijai- bent jau vyrijai- ateina galas? Vieningos nuomonės nėra, genetikai turi dėl ko pasiginčyti, bet faktai akivaizdūs- vyrų evoliucija tęsiasi. Tos savybės, kurios leido jiems dominuoti akmens amžiuje, ar net industrinės eros laikais, šiandien nebūtinai yra optimalios. Greičiau priešingai. Rūšys prisitaiko, arba išnyksta.

 

Tad istorijos iš biologijos

pamokų apie vorus, kuriuos, atlikusius savo prigimtinę pareigą, skaniai sau sušlamščia jų antrosios pusės, staiga nebeatrodo taip juokingai.

Kita vertus,  tereikia pagalvoti apie stereotipinius vyrų vyrus- tokius, kaip Tadas Blinda, ar  Čiapajevas,  ar James Bond , ar Chuck Norris, kažkur savitarpio pagalbos grupėje sau tykiai dirbtinėmis krūtimis- taip efektyviau-maitinančius savo pirmagimius, gal greičiau- pirmagimes,  tuo tarpu kai jų sugyventinės aistringai daro šiuolaikines karjeras, ir taps gerokai linksmiau.

Nes Dievaži ne už kalnų tas laikas, kai vietoj laidų "Mes, moterys" pagaliau klausysimės laidų "Mes, vyrai". Ateis diena, kai savo masiškai nykstančio vyriškumo mums nebereikės desperatiškai kompensuoti greitais automobiliais, karjeros pergalėmis, tatuiruotėmis, alkoholiu  ar raumenų kalnais- beje,  Barbės apvalumų augimas per paskutinius dešimtmečius yra niekis, palyginus su "Action Man" formų kaita- šios plastikinės "vyriškos" lėlės raumenų dydis išaugo 200 procentų- nes ir taip būsime saugomi, ir vertinami, kaip nykstanti Homo sapiens rūšis.

Juolab, kad "Action Man" proporcijas pasiekti net ir labai intensyviai besitreniruojantiems kūno formų tobulintojams yra  be galo sunku.

Turbūt  ir neverta.

Tad kai kitą kartą sakysi, jog aš, keturių vaikų tėvas, per daug rizikuoju, piestu statydamas motociklą, ar nesuprasi, kodėl man  reikia nuolat judėti, būtinai kažkur važiuoti ir vis kažką naujo patirti, ar kai stebėsiesi, kaip aš galiu valandų valandas krapštyti surūdijusį dviratį ar per pusvalandį , prekiaudamas indeksais, supleškinti krūvą santaupų...suprask.

Aš- evoliucijos išdaiga. Keistas, šiandien sau pačiam per sudėtingas suprasti priešistorinių medžiotojų ainis. Su nepaaiškinamais, evoliucijos genetiškai užprogramuotais nikiais, įgimta agresija ir artikuliacijos stoka. Ir smegenimis be kolosalaus corpus callasum.

Taip. Evoliucijos reliktas. Aklavietė? Silpnoji lytis.

 Vyras.

Kai George Mallory, legendinio Britų alpinisto, paklausė, kodėl gi jis taip trokšta užkopti į Everestą, šis atsakė:  "Todėl, kad jis yra".

Trumpai drūtai.
Vyras. Vyrų vyras.

 

 

O čia- moterų moteris. Heidi Montag prieš ir po veik 10 plastinių operacijų. Raskite 10 skirtumų:

 

 

 

(c) Vidas Jankauskas, 2006-2010. Visos teisės saugomos, tačiau galite cituoti ir skelbti šį bei kitus mūsų svetainės tekstus internete, jei jų nekeisite ir išsaugosite akivaizdžias bei veikiančias nuorodas į mindgasmic.com .

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai web tracker

Komentarai: