nlp nuostatos

39 (laiškas)

 

Pagrindinės NLP nuostatos ir ką jos gali reikšti Jums (I)

Leiskite sau suvokti, kaip Jūs jas suprantate. Tada... bent kelias dienas "gyvenkite" viena nuostata, atkreipdami dėmesį į tai, kaip ji keičia Jūsų suvokimą. NLP mokymuose Jūs galėsite išvysti ir kitas šių nuostatų prasmes.

Dėmesio: aš netvirtinu, kad šios nuostatos yra aksiomos ar kad jos visada teisingos. Aš tvirtinu, kad jei sąmoningai jomis vadovausitės, galėsite daug ką suvokti kitaip, ir dažnai veiksmingiau.

Žemėlapis nėra teritorija, meniu nėra patiekalas

Būtent. Kiekvienas turime savo realybės modelį. Vienų modeliai išsamesni ir platūs, kitų—siauri ir apriboti. Mėsininkas ir vegetaras tą patį žodį -“mėsa” -suvokia savaip. Mes negalime visiškai pasikliauti savo rega, klausa ir jutimais, nes smegenys– ne kartą įrodyta—visą informaciją interpretuoja/ filruoja savaip. Timothy Leary buvo pirmasis panaudoti ir kitą terminą- "realybės tuneliai". Įsitikinę komunistai mato pasaulį vienaip, ir randa pakankamai įrodymų savo "tuneliui" patvirtinti, bei sugeba efektyviai ignoruoti faktus, kurie nedera su jų realybės tuneliu. Įsitikinę munistai mato pasaulį dar kitaip, ir randa dar daugiau įrodymų savo "tuneliui" pagrįsti. Teiginį "Žemėlapis nėra teritorija" pirmasis panaudojo Alfred Korzybski savo "Science and Sanity", ši knyga laikoma bendrosios semantikos pradžia.

Išvados: verta suprasti, kad kiekvienas suvokiame skirtingai ir prisitaikyti prie kitų “žemėlapių”. Bendraudami su savimi, galime suvokti, kad daug mūsų būsenų, nuostatų ir įsitikinimų irgi sąlygoja mūsų “žemėlapiai”, kuriuos galima praplėsti. Bet kuris modelis- net ir "geriausiai moksliškai įrodytas" modelis- yra ribotas, pirmiausia todėl, kad ribotos mūsų išraiškos galimybės.

Suvokimo lavinimas: pastebėkite, kaip dažnai to nesuvokiame. Tada pastebėkite komunikacijos skirtumus, kai tai suvokiame.

Pakeiskite kokio senjoro mobilųjį telefoną pačiu naujausiu. "Oi"- sakys senjoras, pripratęs prie savo senojo- "nieko nebesuprantu. Anksčiau "skambinti" tereikėjo paspausti vieną mygtuką, dabar- visai kitą, kas čia per paveikslėliai, grąžinkite man senąjį telefoną- šis labai sudėtingas".

Duokite naujausią mobilųjį telefoną paaugliui. Viens du- ir jam viskas aišku, maža to, jau po kelių minučių jis sugeba savo nauju mobiliuoju naršyti internete, groti mp3, filmuoti ir fotografuoti. Skirtumas? 'Senjoras" taiko naują mobilųjį telefoną prie senojo, paauglys tiesiog smalsiai mėgaujasi naujiena.

Kokiu "senu" modeliu dažnai vadovaujatės Jūs? Kokiu senu modeliu dažnai vadovaujasi Jūsų organizacija? Kol skaitėte šį tekstą, Jūs jau pasikeitėte. Ir pasaulis jau pasikeitė. Pastoviausias dalykas gyvenime tėra nuolatinė kaita.

Žmonės elgiasi atitinkamai jų žemėlapiams

Būtent. Neverta kaltinti mažamečio, kad jis nemoka tvarkingai valgyti. Michael Jordan nemoka “neįmesti' kamuolio. Geras gydytojas nemoka “nepastebėti” ligos požymių.

Išvados: žmogus, augęs alkoholikų šeimoje ir visą jaunystę muštas, daug ką suvoks kitaip, nei su meile augintas žmogus. Mes stengiamės rinktis geriausius pasirinkimus iš tų, kuriuos suvokiame. Jei suvokiame daugiau, galime daugiau rinktis.

Suvokimo lavinimas: pastebėkite, kaip Jūs galite praplėsti kitų žmonių suvokimo žemėlapius. Kartais net viena taiklia fraze. Tada praplėskite. Ir suvokite, kur yra Jūsų jausmų jautrumo ribos. Tada jas praplėskite. Išmokite girdėti daugiau, jausti daugiau ir matyti daugiau. Lavinkite savo periferinę regą. NLP seminaruose irgi išmoksite, kaip.

Nes: atsimenate pasaką apie senį, senę ir auksinę žuvelę? "Aš nebenoriu būti carienė, noriu būti jūrų ir žemių valdovė". Gyvename nuolat stimuliuojami vartoti daugiau, patirti daugiau, išleisti daugiau, dirbti daugiau. Alkoholikui reikia vis daugiau alkoholio, kad jaustųsi geriau. Jo jausmai- atbukę. Tuo tarpu sugrąžindami savo pirmykštį jausmų jautrumą, ir dar labiau lavindami jį, ne tik išplėsime savo "žemėlapius", bet ir patirsime daugiau tikro malonumo, čia ir dabar, kad ir valgydami paprasčiausią obuolį.


Kontekstas nulemia prasmę

Būtent . Ar taurė pusiau tuščia, ar pusiau pilna—priklauso nuo to, kaip mes tai suvokiame. Svarbiausia- kas ją išgeria, sakys įžūlesni.

Išvados: vieno žmogaus grindys yra kito žmogaus lubos. Kiekvienas dalykas įgyja prasmę tik mūsų suteiktu kontekstu. Kad ir kaip plonai pjaustysi sūrį, kiekviena riekelė turės dvi puses.

Suvokimo lavinimas: pastebėkite, kiek skirtingų kontekstų ir prasmių Jūs galite įžvelgti, nagrinėdami kad ir pačią "banaliausią" problemą/ iššūkį. Pastebėkite, kaip tai keičia Jūsų ir kitų būsenas.

Atsiradus "bėdai", verta klausti ne: kodėl ir vėl man taip atsitiko? Kodėl man taip nepasisekė?, bet "kas yra ( ar bent jau kas galėtų būti) gero apie šį dalyką?", "Kas dar nėra tobula?", "ką man verta iš to išmokti?" Vienos durys užsiveria- kitos atsidaro. Nepamatysi kito kranto, kol iš akių neišleisi šio.

NLP nuostatos II

NLP nuostatos III

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai web tracker