Įtaigi kalba

Prielaidos (presuppositions)- pirmoji dalis

Jei Jūs skaitote šią esė, labai tikėtina, kad Jūs domitės NLP ir todėl, kad norite efektyviau, ir įtakingiau komunikuoti.

Šiandien pradėsime mokytis vieno iš pagrindinių dalykų, kuris paverčia mūsų kalbą išties įtakinga.

Tai – prielaidos. Jei suvoksite, kaip jas konstruoti, maža to, „sukelti“ net keliais aukštais vieną ant kitos, netrukus nustebsite, kaip lengva ir paprasta įtakoti aplinkinius dvigubai efektyviau. Nes prielaidos veikia universaliai – turime jas priimti, kad suvoktume, apie ką kalbama. Geras pavyzdys - tarybinių laikų„logikos“ anekdotai, kad ir klasikinis anekdotas apie viengungį Alfonsą.

Alfonsas gyveno penkiaaukščio daugiabučio pirmajame aukšte. Vieną vakarą sugedo jo laidynė, o jam žut būt reikėjo išsilyginti marškinius. Alfonsas nusprendė pasiskolinti laidynę iš jaunos, žavios ir nevedusios kaimynės Margaritos, gyvenančios penktajame aukšte. Sugalvota–padaryta. Alfonsas lipa į penktą aukštą ir galvoja: „Na va, ateisiu, paskambinsiu i duris. Margarita atidarys, ir, aišku, pakvies užeiti. Laidynes iš karto neduos, nes būtų nemandagu, tad aišku, pasiūlys kavos. Gurkšnosime kava, plepėsime, ir žinoma, ji pasiulys konjako. Paragausime konjako, ir ką– esu žavus vyras, aišku, kad susėsime arčiau. O tada- Alfonsas jau ketvirtame aukšte- dar akimirka, ir mes jau apsikabinę. Po kelių minučių jau aistringai bučiuojamės, ir ką– neišvengiamai viskas baigsis lovoje. O tada – kas? Aišku, neplanuotas nėštumas, neginčijama tėvyste, atia mano laisvei, alimentai, teismai, vaikas kiekvieną šeštadienį– o viskas prasidejo nuo šios sumautos laidynės! Na jau ne – sako sau Alfonsas, spaudžia Margaritos durų skambutį ir, kai tik ji atidaro duris, pratrūksta „ Žinai, Margarita, eik tu š.... su savo prosu ! ”

Žinoma, ši istorija gerokai hiperbolizuota, tačiau bendraudami dažnai elgiames būtent taip, pasikliaudami savo ar kitų realybės žemėlapiais. Nes praktiškai kiekvienas mūsų sakinys yra prielaida. Pavyzdžiui, „ šuo dar kieme “- kad suvoktume, kas mums sakoma, turime sutikti su tuo, kad yra šuo, yra kiemas, ir šuo dar yra kieme, bet jo greitai gali nebuti arba jis fiziškai tolsta iš kiemo.

Štai keletas klasikinių prielaidų konstrukcijų pavyzdžių. Kas jau kas, bet geri pardavejai jas naudoja nuolat. Labai svarbu žinoti, kad šios konstrukcijos –kaip ir bet kuri kita kalbos „technika“ geriausiai veikia tada, kai esate pasiekę tikrą darną su savo pašnekovu, ar pašnekovais. Bet darna- jau atskira tema, prie kurios sugrįšime kitą kartą.

Dvejopa alternatyva

Jums geriau A ar B?

Kada mums geriau vėl susitikti – šiandien po pietų ar rytoj ryte? – teigiama, kad mes susitiksime Gersi kavą ar arbatą?- teigiama, kad gersi

Dvejopa alternatyva veikia puikiai. Palyginkite– jei klaustume, „ar galime susitikti vėl?“, atsakymas gali buti ir taip, ir ne, tačiau jei klausiame nurodydami dvi alternatyvas: „Kada mums geriau vėl susitikti – šiandien po pietų ar rytoj ryte?“, labiau tikėtina, kad bus renkamasi iš dviejų alternatyvų, o ne apskritai, ar susitikti, ar ne.

Neigiami teiginiai

Dar ne/ nepatariu/ A, nes bus B

Neišspreskite šios problemos akimirksniu – šia problemą lengva išspręsti; Dar neužsakinėkite šios prekes, nes papasakosiu apie neįtiketiną garantiją- aš jau noriu užsakinėti prekę; Nepatarciau Jums jau rezervuoti vietos seminare tol, kol 100 procentu neisitikinsite, kad mes suteiksime visa tai, ko Jums tikrai reikia, peržiureje musu DUK skyreli. – (2) mes suteiksime viska, ir (3) jus galite tuo isitikinti DUK skyrelyje ir (1) jus jau norite rezervuoti vieta; Aš nesiruošiu Jums pasakyti, kad turetumete man duoti didžiausia visu laiku nuolaida dabar, ... – bet ka tik pasakiau butent tai.

Laiko prielaidos

Kai /po/ kada/ iš karto po/ A, bus B. (A –tiesa klausytojui, B- tiesa, kuria Jus norite pateikti)

Kuo greiciau A, tuo greiciau B.

Kai pabaigsite ši pratima, pamatysite, kaip lengva pasiekti reikiamus pokycius gyvenime – 1. Pratima pabaigsite. 2. Pokyciai bus lengvi. Po menesio, kai Jus jau naudosite tai, ka išmokote šiame seminare, Jus atsigrešite, ir pagalvosite – ko aš laukiau? - 1. Dalyvausite seminare; 2. Naudosite, ka išmoksite 3. Nera ko laukti. 4. Išmoksite daug ko naudingo. Kuo greiciau Jus priimsite ši sprendima, tuo greiciau pajusite jo nauda.

Priežasties prielaidos (complex equivalence)

Kadangi A, tai B. (A –tiesa klausytojui, B- tiesa, kuria Jus norite pateikti)

Tai, kad Jus jau skaitote šias užduotis, leidžia Jums keistis jau dabar. Jus gaunate nauda. Jus skaitote šiuos patarimus – tai reiškia, kad jus jau suvokiate daugiau. – šiuos pratimus verta skaityti, jie naudingi.

Dr. Miltonas Ericsonas buvo šiu prielaidu meistras. Jis kurdavo priežastinius ryšius, panaudodamas praktiškai bet kokias klientu aplinkybes, pvz. „ Jus kvepuojate ramiau, tad dabar dar greiciau pasinersite i transa“. Ir bet koki kliento judesi, linktelejima ar paprasciausia sumišima panaudodavo taip, kaip jam reikedavo, paprasciausiai patvirtindamas: „butent“, „labai gerai“, „šaunu“ – jei klientas užsimerke – „šaunu“, „teisingai“, jei atsimerke – irgi šaunu ir irgi „teisingai“, nes tai „irgi kelias i hipnozini transa“.

Žinojimas

X žino/ suvokia, kad A.

Šiandien daug kas jau supranta, kad mokytis NLP verta. – mokytis NLP verta. Musu klientai sako, kad mes už savo paslaugas galetume imti daugiau – musu paslaugos geros. Patirtis rodo, kad nusprende rinktis šia paslauga, butinai rekomenduoja ja ir kitiems – musu paslaugos geros.

Pati paprasciausia konstrukcija – „žmones sako, kad...“. Kurie žmones? Kas butent? To musu politiku niekas neklausia, todel jie linke naudoti šia konstrukcija praktiškai kasdien. Iš esmes tai ižuli manipuliacija, bet kam rupi?

Pratimas

Pradžiai- tiek, kita savaitę toliau kalbėsime apie prielaidų konstrukcijas, o kad Jus gerai išmoktumete šias, seskite ir surašykite kuo daugiau pavyzdžiu, derindami skirtingas prielaidas, kuriomis siektumete labai konkretaus tikslo.

Pavyzdžiui, Jus norite, kad Jusu pašnekovas atsipalaiduotu.

„Nežinau, kada Jus atsipalaiduosite – dabar, ar po keliu minuciu, bet žinau, kad Jus jau esate tam pasirenge, ir mano patirtis rodo, kad tai ivyksta dar greiciau, nei žmones linke sau leisti, ir tai, kad jus jau sedite cia, ant šios kedes, yra garantija, kad netrukus atsipalaiduosite kaip miegantis kudikis, nes kuo greiciau Jus leisite sau atsipalaiduoti, tuo greiciau patirsite ta nenusakoma buties lengvuma, ir aš nesiruošiu Jums pasakyti, kad atsipalaiduotumete dabar pat - ne, palaukite sekunde kita, kol atsipalaidavimas ateis savaime - ir taip toliau, jungdami kiekviena prielaida jungtukais. Eksperimentuokite drasiai ir daug- jei Jums neidomu kurti prielaidas „atsipalaidavimui“, „siekite“ kažko kito – svarbiausia suvokti, kad Jus jau galite akimirksniu sukurti šimtus prielaidu konkreciai pašnekovo busenai pasiekti.

Iki kitos savaites, geros praktikos, ir aš nežinau, kaip greitai Jus suvoksite, kad prielaidos yra tiek galingos- visa, ka aš žinau, tera tai, kad Jums verta jų mokytis jau šiandien. :)

Nes, kaIp sako Ričardas Bandleris, laisvė yra viskas, o meilė yra visa kita. Mokėdami kurti įtaigios kalbos konstrukcijas, esame laisvesni rinktis, ir galime dar daugiau.


Atgal į ese archyvą