Darniai NLP

"Tu sutinki žmones jų lygyje...nešneki apie filosofiją su kūdikiu, kuris dar tik mokosi kalbėti...tiesiog leidi garsus, kurie jam tinka" - Dr. Milton H. Ericson

Kas yra grybas? Tikrai ne kiaušinių baltymais glaistytas aukščiausios kokybės miltų kepinys, vaizduojantis baravyką. Ne, grybas yra sudėtingas organizmas, nei augalas, nei gyvūnas. Grybas, ir tiek. Grybiena gali tūnoti dirvoje šimtus metų, laikas nuo laiko nuspręsdama išleisti vaisiakūnius į paviršių. Tad namo parsineštas baravykas nėra grybas per se- jis tėra didžiulio paslaptingo organizmo vaisiakūnis.

Taip ir tu, ir aš. Kad ir kaip dailintum savo Facebooką, nesi tik jo Vardenis Pavardenis. Be visų kitų vardenių pavardenių net negalėtum čia būti. Be savo tėvų, draugų, giminaičių, Vytauto Didžiojo, Mao ir Fidelio Castro, Kudirkos, Čiurlionio ir Babos Jagos tu nebūtum net tu.Esi didžiulio paslaptingo organizmo neatsiejama dalis. Žemės vaisiakūnis.

O dabar, kai išsiaiškinome, kas yra kas, verta paklausti, kaip gi žemės vaisiakūniai gali gyventi: dirbti, bendrauti ir vystytis.

Kaip gi?

Darniai.

***

Iš visų biologų, tyrusių beždžiones, daugiausia mokslui- ir mūsų suvokimui- davė tie, kurie išdrįso apsigyventi su gorilomis ar orangutangais laukinėje gamtoje be jokių ginklų, narvų ar kitų apsaugos priemonių, kantriai ir geranoriškai rodydami šiems įstabiems primatams, kad jie- tyrėjai- yra "tokie patys". Tai ir George Shaller, ir jo mokinė Dian Fossey, ir garsioji mūsų tėvynainė dr. Birutė Galdikas, sugebėję valandų valandas darniai, pagarbiai ir susitelkę būti šalia šių itin stiprių ir dažnai agresyvių gyvūnų ir pagaliau pelnyti visišką jų pasitikėjimą. Kaip? Iš esmės, subeždžionėdami. Pamiršdami etiketą, geras manieras ir kalbos kultūrą, žodžiu -simbolių tironiją, bent trumpam, kad taptų maksimaliai panašūs į gorilas. Ar orangutangus.

 

Kitu įstabiu darnos pavyzdžiu galėtų būti dr. Milton Ericson, valandų valandas ruošdavęsis naujam susitikimui su pacientu, kad šios minutės praeitų ypatingai darniai. Ir efektyviai. Taip, kaip istorijoje apie dr. Ericsono pacientą George O'Donavan, jauną vaikiną, kuris, praleidęs penkerius ilgus metus psichiatrijos klinikoje, tegalėjo suregzti viso labo šešis suprantamus žodžius, iš kurių keturi buvo šie svarbuoliai: "Mano vardas yra George".

Istorija kažkodėl nemini kitų dviejų žodžių, įtariu, kad jie buvo necenzūriniai, nes visa likusi "ligonio" komunikacija tebuvo nesibaigianti mykimų ir atsitiktinių į žodžius panašių garsų sriuba, specialistų dažnai vadinama "žodžių salotomis", kuri net ir šiuolaikinius psichinės sveikatos specialistus verstų iš koto ir priverstų depresuoti. Bet ne dr. Ericsoną. Šis, kelias dienas it niekur nieko kantriai pabendravęs su George  (įsivaizduokime jų dialogą: "Ericsonas: "Sveiki, George". George: "Hmmm ūūūū prrr sienah mžžž, mano vardas yra George brrr") nepasimetė, o priešingai- mikliai suvokęs, kaip gali padėti komunikacinių iššūkių turinčiam vaikinui, paprašė savo sekretorės nuo šiol stenografuoti visus jo pasisakymus.

Nesunku suvokti, kad sekretorei sąžiningai registruoti George pūpsėjimus ir urzgimus buvo tikras iššūkis, tačiau panašu, kad jai pavyko. Dr. Ericsonas nuosekliai išstudijavo visas stenogramas, ir kai po geros savaitės grįžo pas George, jų dialogas tapo daug darnesnis, sakykime, toks:

-Sveiki, George, brrr pūp.
-Brr pūp mhmmmm ajajaj.
- Mhmmmmmmmmmmm ajajajai kaip tau sekėsi brr pūp.
- Brrrrrrrrrrrrrr ajajai oi oi pūūūū. Mano vardas yra George.

Ir taip linksmai ir nenuobodžiai toliau, kelias dienas iš eilės, kol galų gale George ištarė šiandien klasika tapusią frazę- "Talk sense, doctor!". "Su malonumu"- ne lietuviškai atsakė Dr. Ericsonas, ir nuo tos minutės George O'Donavan tapo pagaliau suprantamai  burbuliuojančiu čiauškuoliu, visiems laikams. Netrukus buvo išleistas iš ligoninės, rado darbą, sukūrė šeimą, ir laikas nuo laiko atsiųsdavo atvirutę dr. Ericsonui, kurioje, be stereotipinių frazių apie visas nuostabias vietas, kurias jam teko aplankyti, būdavo vis keletas paprastiems mirtingiesiems nesuprantamų simbolių, kryžiukų, kokia mažytė keverzonė, ar rutuliukas - tiesiog "simbolių salotos".

Kad vienas kitą geriau suprastų.

O va Winston Churchill savo atsiminimuose pasakojo, kad kartą po iškilmingos vakarienės nustebo išvydęs, kaip vienas iš svečių nuo stalo nukniaukė brangų šaukštelį ir įsidėjo į kišenę. Kaip gi dabar derėtų elgtis? Sugėdinti garbų svečią, ir paprašyti grąžinti šaukštą? Ignoruoti, ir tiek? Dar sekundė, ir p. Churchilis pats pasičiupo šaukštelį nuo stalo. Įsidėjęs į kišenę, priėjo prie kleptomaniškas tendencijas demonstruojančio svečio, išsitraukė šaukštelį, ir suokalbiškai pakuždėjo: "Klausykite, mus pastebėjo. Gal geriau grąžinkime tuos šaukštelius ant stalo, kol ne vėlu". Žinia, kad svečias iš karto pakluso.

Darniai.

Tačiau darna nėra vien geras abipusis supratimas, toli gražu ne. Tai efektyvios komunikacijos pagrindas. Kad bendrautume darniai, nebūtina- ir neįmanoma- žinoti viską apie savo pašnekovą, tačiau verta pasistengti suvokti, kas šią minutę yra tikra jam. Todėl darnus bendravimas, trunkantis bent kelias minutes, jau yra procesas, šokis, kurio metu abi komunikuojančios pusės nuolat derinasi prie vis naujai atsirandančių tikrovių, pokyčių, tiesų, įžvalgų ir suvokimų.

Tad darna yra dar daugiau, nei sinchroniškai abiejų bendraujančių pusių komunikuojami garsai, ar žodžiai- darna siekia suvienyti ir požiūrius, ir komunikacijos būdus, ir net prasmes. Tai natūrali, daugeliui mūsų vos ne genetiškai užprogramuota savybė- jau nuo kūdikystės instinktyviai siekiame būti darnoje su aplinka ir aplinkiniais. Tyrėjai sako, kad net gimdymo namuose kūdikių smegenų aktyvumo dažniai susiderina- po kiek laiko visi lėliukai, esantys vienoje erdvėje, ima jaustis ir elgtis vienodai.

Nuvažiuokite į kokį nuošalesnį turgelį, raskite nuoširdžiai atrodančią pardavėją, ir pakalbinkite ją prancūziškai. Ar portugališkai. Galiu eiti lažybų, kad ji, norėdama darniai bendrauti, ims kalbėti rusiškai, arba lietuviškai- t.y. sau svetima kalba- kad tik visa savo esybe jums parodytų, jog stengiasi jus suprasti. Irgi įgimta.

Atsimenate vaikus (ir suvaikėjusius suaugusius), kai sakote jiems kažką labai įdomaus ar svarbaus? Kaip dažnai mažieji mūsų pašnekovai "gyvai" artikuliuoja kiekvieną jiems sakomą garsą, imliai judindami lūpytes. Kitaip ir negali būti. Esame unikalios "mokymosi mašinos"- sakydavo vienas iš NLP kūrėjų dr. Richard Bandler- sutverti taip, kad net negalime nesimokyti, nuolat. Sekdami ir atkartodami.

Ar žinojote, kad matydami kito žmogaus judesį, jį nevalingai kartojate, viduje? Jei stebite bėgiką, bėgate, mintimis - dar taip neseniai atrasti "veidrodiniai neuronai" de facto aktyvuoja kiekvieną bėgiko judesyje dalyvaujantį Jūsų raumenį. Kaip dažnai futbolo sirgaliai sinchroniškai atsistoja, gaudydami įvartį, o boksą stebintys patiria virtualius nokautus, jei jų žvaigždė pagaliau atsipalaiduoja ringe. Jei būtų kitaip, niekados neišmoktume vaikščioti, nesugebėtume šokti, nebetektų išmokti jokios kalbos ar net krapštytis nosies. Jei neturėtume veidrodinių neuronų, niekam nebereikėtų veik pusę interneto okupavusios pornopramonės- ko ten valandų valandas spoksoti į nuogus užpakalius?

Tačiau juos turime. Ne tik užpakalius, bet ir visą veidrodinių neuronų tinklą, genetiškai įdiegtą sugebėjimą mokytis ir derintis prie aplinkos bei aplinkinių. Tie iš mūsų, kurie suvokia, kaip jie bendrauja- kaip konkrečiai elgiasi bendraudami, kaupdami  ir perduodami informaciją- turi akivaizdų pranašumą prieš tuos, kurie pamiršo, jog tėra socialiniai gyvūnai, ir užsidaro savo proto bokštuose. Kitaip sakant, kiekvieną kartą bendraudami turime pasirinkimą: ar bendrausime natūraliai, leisdami vyrauti mūsų intuityviam sugebėjimui rasti sąlyčio taškus ir adaptuotis, ar bendrausime nenatūraliai- tiesiog racionalizuodami, vertindami ir analizuodami kiekvieną savo suvoktą ir juo labiau nesuvoktą išraišką. ("Kaip AŠ atrodau? Kokią čia vėl nesąmonę  AŠ pasakiau? Ar matyti MANO pasimetimas? ir t.t.)

O štai porelė kavinėje- jis pakelia ranką, ji netrukus irgi, jis nusuka žvilgsnį, ji irgi, jis kalba tyliai ir švelniai, lėtai, ji irgi. Lėtas, sinchroniškas šokis. Natūraliai vyraujanti darna akivaizdi.

Tačiau tiek žmonių nebesugeba darniai bendrauti, "nesusišenka",  net nesuvokia darnos reikšmės vien todėl, kad yra visiškoje perdėtos savimonės priespaudoje arba apskritai neįstengia valdyti savo dėmesio. " manau", "man svarbu", "sutinku", " prieštarauju", "", "man", "mano"...nebeleidžia nei matyti, nei išgirsti, nei suvokti, kas ir ką su tavimi šneka. Pastebėjote, kaip dažnai mūsų pašnekovai Lietuvoje atsako pradėdami nuo "ne"? Arba "Nu ne..."? Ne, nepastebėjote? Ne, čia geras ;) Turbūt darniausia šalis Europoje, ne? Amerikiečiai, tuo tarpu, kiekvieną pokalbį pradeda nuo retorinio "How are You?" arba "How do you do?", ir taip nesąmoningai sukuria terpę didesnei darnai. Išskyrus tuos atvejus, kai to paklausiama kokio į parodą atvykusio lietuvių verslininko, ir šis, laužyta anglų kalba pardavėjai degalinėje ima pasakoti, kad "ne viskas taip jau gerai, bagažas dingo, ir oras galėtų būti geresnis, nes spaudimas sukilo", taip visiškai išmušdamas tokio išsamaus atsakymo nesitikėjusią pardavėją iš vėžių.

Tad darnos galima ir reikia mokytis. Efektyvūs mokytojai, oratoriai, politikai ir verslininkai yra sąmoningai ar intuityviai įvaldę darnos meną, nes tai, galų gale, yra empatijos praktika. Vilayanur S. Ramachandran, Kalifornijos universiteto profesorius, veidrodinius neuronus dažnai vadina Gandhi neuronais- ne tik todėl kad jie, jo nuomone, leido žmonijos žinioms ir įgūdžiams tobulėti vos ne geometrine progresija per paskutinius tūkstantmečius, bet ir todėl, kad anot Ramachandran, mokslo dėmesys veidrodiniams neuronams pagaliau leidžia suvokti, ką senosios Rytų civilizacijos, suprato jau seniai- kad iš tiesų esame viena- vienas didžiulis žmonijos organizmas, ir jei mus vieną nuo kito skiria oda ar atstumai- bent jau dieną, tai nuolat vienija būtent veidrodiniai neuronai. Būtent jie leidžia net fiziškai jausti kito žmogaus skausmą. Ir džiaugsmą. Suprasti. Suvokti, ką jis jaučia. Ir išmokti, ką moka.

Tad kodėl gi nepasinaudoti tuo, ką turime- kad gyventume darniau?

Truly Nolen vw nlp

Štai versle.

Kaip dažnai čia matyti, kad įmonių rinkodaros vadai užstrigo savo paslaugų ar produktų nesustabdomo vystymo cikle, ir nebesuvokia, ką gi iš tikrųjų siūlo vartotojams. Arba nebesuvokia, ko vartotojams iš tikrųjų reikia. Tad, tarkime, šampūno gamintojai užsiciklina girtis, jog jų šampūnas gaminamas taikant "žaliąsias technologijas" ir pakuojamas į savaime išnykstančias talpas, net nepasidomėdami, ar tokio šampūno rinkai reikia. Nes net jei prireiks, jis jau bus išsiliejęs parduotuvių lentynose. Programinę įrangą kuriančios bendrovės kepa vis naujas ir naujesnes savo programų versijas, tad puola pasakoti, kas versijoje X yra geriau, nei versijoje X-1 (sutaisyti tie ir tie trikdžiai, padidintas greitis, atsirado papildomi moduliai, pereita į kitą platformą ir t.t.) Bet vėl gi, ar tai aktuali gamintojui, ar aktuali rinkai informacija? Nėra darnos. Tuo tarpu tie verslininkai, kurie suvokia, ko iš tikrųjų nori vartotojai, dažniausiai klesti. Elementaru. Nori prabangos- siūlome prabangą, nori sutaupyti- siūlome geriausią kainą.  Tik kad visuotinio dėmesio deficito laikais darnos makro lygiu nebeužtenka. Einama toliau.

 Štai "Truly Nolen". Bene garsiausi JAV ( ir dar 45 rinkose) veikiantys tarakonų, graužikų ir piktžolių naikintojai. Po miestą zuja jų geltoni VW "vabalai", išpuošti didžiulėmis peliuko Mikio ausimis, ūsais ir išdidžiai pakelta kokių 2 metrų uodega. Visada bus pastebėti- pirštais rodo ir vaikai,  ir senukai. Kiekvienas "vabalas" papuoštas visus darnos kriterijus atitinkančiu "moto":

"Funny car. Serious service".

"Juokingas automobilis?"- tiesa tau. Darniai? Taip. Antras teiginys -"Rimta tarnyba"- kaip dabar su tuo nesutiksi?

O štai "Pret A Manger"- šaunus užkandinių tinklas Jungtinėje karalystėje. Darni jau pati idėja- kasdien kiekvienoje užkandinėje, tik čia, šviežiai gaminami sumuštiniai. Tekstas ant rudų, iš perdirbto popieriaus pagamintų "Pret A Manger" servėtėlių prasideda: "This ugly brown napkin..." (Ši baisi ruda servėtėlė...")- darniai jau vien todėl, kad tai yra tiesa skaitytojui, ir todėl, kad skaitytojas dabar, žinoma,  skaito- juk daugelis iš mūsų nesusilaikys neperskaitę užrašo ant servetėlės užkandinėje. Ant kasos aparato puikuojasi kitas taiklus pastebėjimas: "Jei nusprendėte valgyti pas mus, prie visos čekio sumos turėsime pridėti PVM. Siaubas. Ir mes taip galvojame".

Tad...

Darniai versle

  • Identifikuokite, kas yra tiesa Jūsų klientams: makro lygiu, ir mikro lygiu-  net šią sekundę, kai jie į Jus, ar Jūs į juos kreipiatės.
  • Elegantiškai, ir žinoma, ne banaliai akcentuokite šią tiesą, ir tik tada nukreipkite kliento dėmesį ta linkme, kuria norite.
  • Tai taip pat reiškia tai, kad su lėtai kalbančiais klientais kalbame lėtai, su greitakalbe žodžius šaudančiais- atsišaudome irgi greitai. Su suirzusiais- natūralu- kalbame pikčiau (priešingai, nei buvome mokyti), su apatiškais, bent iš pradžių- irgi. Jei klientas suvalkietis- tarkime suvalkietiškai, jei žemaitis, duokite garo žemaitiškai. Neseniai paskelbti tyrimai tik dar kartą patvirtino tai , ką NLP kūrėjai sakė jau prieš kelis dešimtmečius: akcentai yra nepaprastai svarbūs mūsų kalboje, tad jei Jūsų pašnekovas kalba jums neįprastu akcentu, tikėtina, kad jau po pirmųjų sekundžių jūsų dėmesys ir suvokimas keliaus kažkur kitur, ypač jei neturite adekvačių darnos įgūdžių. Juolab, kad net paukščiai turi savo akcentus. Nieko nuostabaus, jog kanarėlės taip greitai mumis pasibodi.
  • Darnos siekis turėtų atsispindėti visame kame- ir organizacijos "vizijoje", ir "misijoje", ir bet kuriame laiške klientams. Atsimenate, kokia šauni mada buvo sovietiniais laikais pradėti laiškus "pirmosiomis šio laiško eilutėmis..."? Darniai. Bet masiškai. Šiandien to nebeužteks. Kaip pradėtumėte laišką klientams, jei pardavinėtumėte itin efektyvius dulkių siurblius?

"Pirmosiomis šio laiško eilutėmis..."?
"Pristatome Burby Kurby- naujos kartos dulkių siurblius"?
"Pagaliau gavome naujausio modelio Burby Kurby- tik už XXXXX lt, skubėkite, prekių skaičius ribotas" ?

Tipiška. Jei prekių skaičius ribotas, kam vargintis apie tai skelbti apskritai? Tad kaip gi pradėti tokį laišką darniai?Hiperbolizuokime, paprastai: "Ačiū, kad skyrėte laiko šiai svarbiai informacijai perskaityti. (tiesa? Tiesa.) Skaitydami šį laišką, kvėpuojate. (taip) Įkvepiate, ir iškvepiate, (vėl taip) vėl ir vėl ( vėl tiesa)- ir taip ištisas dienas, mėnesius ir metus (tiesa, tiesa, tiesa). Ar pagalvojote, kokiu oru kvėpuojate? (Nepagalvojau, bet dabar galvoju- tiesa) Ką įkvepiate, ir ką iškvepiate? ( įdomu) Šiandien viename litre patalpose esančio oro yra n procentų dulkių (oi) alergenų, (mama) toksinių medžiagų, (ui) baisiųjų lovos erkučių, (padėk Die) pleiskanų ir kito brudo, kuris pagaliau nusėda jūsų plaučiuose, dirgina kvėpavimo takus ir sukelia sunkiai įveikiamas alergijas, lėtinį bronchitą  ir t.t." Darniai? Dabar jau galime traukti siurblį.

Darniai su vaikais

  • Beprasmiška raminti įpykusį vaiką lediniu Meri Poppins tonu vardijant jam banalias tiesas, kurių jis kažkodėl dabar nepriima ar grasinti. Fiziškai nusileiskite iki vaiko lygio- pritūpkite, atsisėskite, leiskite sau suvokti, ką vaikas jaučia ir atkartokite tai (nebūtina apsipilti ašaromis ir rėkti, bet tam tikras energijos pliūpsnis padės), ir tik tada imkite valdyti vaiko dėmesį ta linkme, kuria verta.
  • Suvokite, ką iš tikrųjų sakote: ar mokate pasakyti "ne", arba pagirti, ne tik žodžiais. Vaikui daug lengviau darniai bendrauti su tėvais, kurie spinduliuoja aiškias, paprastas, natūralias būsenas, o ne nuolatinį šizofreniškai- neurotišką pasimetimą ir nerimą.
  • Dažniau pabrėžkite, ką matote, girdite, ir jaučiate- vaikui nebereikės tiek stengtis dėl jūsų dėmesio: "matau, kad tau nepatinka X". "Girdžiu, kad tau skauda". "Jaučiu, kaip tu stengiesi".

 

Darniai su auditorija

  • Suvokite, kas yra tiesa Jūsų auditorijai šiandien, šią minutę. Nuo to ir pradėkite- net jei tai ir banalios tiesos. Jos žmogiškos. Jei jaučiatės nejaukiai- neverta to slėpti, tačiau suvokite, kad naujas pranešėjas auditorijai irgi yra išbandymas. Jei jums kiek neramu, neramu ir auditorijai. Tai darna. Viskas gerai ;)
  • Nevaidinkite. Nesistenkite "užkariauti" auditorijos simpatijų iš karto. Geriausiu atveju atrodysite kaip pajacas, blogiausiu- kaip "iš koto verčiantį" anekdotą anonsuojantis pasakotojas, kuriam pačiam anekdotas staiga tampa nebejuokingas.
  • Jei kalbate prieš sėdinčią auditoriją - sėskitės, jei tik tai įmanoma. Bet ne už "komitetinio stalo". Būkite kuo arčiau auditorijos. Jokiu būdu nesislėpkite už tribūnos. Jei nėra būtino reikalo, apskritai neskaitykite iš "popieriaus", ir šiukštu neskaitykite savo skaidrių. Ar jos papildo jūsų pranešimą, ar jūs esate nevykęs jų priedas?
  • Kalbėdami identifikuokite klausytojus. Akivaizdu, kad turite iš anksto pasirūpinti, kad žinotumėte, kam kalbate. Net retorinius klausimus verta užduoti konkretiems žmonėms iš auditorijos. Leiskite būtent jiems pritarti ar papildyti Jūsų pranešimą. Jūsų akys turi pastebėti kiekvieną klausytoją. Nefiksuokite žvilgsnio į niekur. Atrodys, kad esate komoje.
  • Sekite auditorijos reakciją. Džiaukitės ja. Net nesutikimą ar prieštaravimus galima integruoti į savo kalbą ir puikiai panaudoti. Tam turite juos suvokti.
  • Nesiruoškite savo kalbai per daug. Šiukštu nekalkite teksto "atmintinai". Gera kalba visada yra improvizacija. Jei žinote, apie ką kalbate, sėkmės receptas labai paprastas: 20 procentų faktų turi būti pateikti su 80 procentų aistros. Užtikrintai. Ir žinoma, darniai. Neverta spirgėti ir švaistytis žaibais tada, kai jūsų auditorija lūžta po sočių pietų. Verta juos pažadinti ir vestis kartu palaipsniui.

 

Darniai pokalbyje

  • Leiskite sau išvysti, kas iš tikrųjų vyksta. Ką sako jūsų pašnekovo kūnas, jo balso tembras, energijos lygis, kūno padėtis, judesių greitis, akcentas, apranga, žvilgsnis, kvėpavimo greitis. Sąmoningai stengdamiesi atkartoti šiuos dalykus nesąmoningai išmoksite bendrauti darniai.
  • Suvokite, kokias asociacijas kuria jūsų pašnekovas. Kaip jis suvokia pasaulį? Ar tai daugiau vaizdai, ar garsai, ar jausmai? Kas vyrauja? Kokias metaforas jis naudoja? Mūsų kalba tėra metaforų ir parabolių virtinė (va, ir tai yra metafora), tad sėkmingai  identifikavę esmines pašnekovo metaforas ir suvokimo būdus, leisite jam daug geriau suprasti jus. Tai svarbu.
  • Pastebėkite, kas jus tikrai vienija- idėjos, daiktai, dalykai, žmonės, geografija, pomėgiai. Jei kažko abudu ypač nemėgstate, tai vienija dvigubai.
  • Identifikuokite, ko siekiate pokalbiu. Tada bus daug lengviau tai pasiekti. Jei eilinį kartą kalbate tik tam, kad atskleistumėte pašnekovui savo nepaprastus privalumus, gal geriau pabėgiokite krosiuką. Ar kokią valandą kitaip patylėkite. Suvoksite, kad turite dar vieną privalumą.

 

Darniai manipuliuoti?

  • Tikrai taip. Net neverta neigti, kad kiekviena mūsų komunikacija yra manipuliacija. Kartais manipuliuojame net tylėdami. Ar nutildami. Ar vėl išsižiodami. Nueidami ir prieidami. Kiekviename pranešime, žinutėje ar net atodūsyje yra ir prašymas, ir informacija. Tad logiška, kad ir manipuliuoti verta efektyviai. Kaip? Darniai.

 

Darniai su savimi

  • O kaip gi? Jei esi nei žuvis, nei mėsa, jei tamstą nuolat drasko konfliktuojančios idėjos, jei, galų gale, esi klusnus savo nuostatų, idėjų, tikėjimų, prietarų, baimių, neurozių ir užkietėjusių vidurių vergas, juo ir esi.  Tai normalu - nei gerai, nei blogai, visi mes tokie patys, atsimeni, vaisiakūniai, svarbu, kad su tuo pagaliau apsiprastum, ir nebekovotum su fantomais.  Šiame odos maiše esame ne vieni. Čia turime vietos ir "sau", ir  žodžiams, ir idėjoms, ir įkyrioms mintims, ir įpročiams, ir savimeilei, ir emocijoms, ir baimėms. Svarbu, kad dažniau leistume sau suvokti, jog žodžiai tėra žodžiai. Idėjos tėra idėjos. Baimės tėra baimės. Net emocijos tėra emocijos. Be formos, be turinio, be emocijų.
  • "Mes visi esame tuo, kuo apsimetame, tad geriau atsargiai pasirinkti, kuo apsimesti"- kartą neapsimetęs pastebėjo Kurt Vonnegut. Taikliai. Ir darniai.

Taip ir baikime.

Paskutinėmis šio teksto eilutėmis.

NLP Robbins Branson in London

 

(c) Vidas Jankauskas, 2006-2011. Visos teisės saugomos, tačiau galite cituoti ir skelbti šį bei kitus mūsų svetainės tekstus internete, jei jų nekeisite ir išsaugosite akivaizdžias bei veikiančias nuorodas į mindgasmic.com .

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai web tracker

<

Komentarai: