(c) Vidas Jankauskas, 2007 Batų medis, route 66, California, JAV
"Batų medis" Kalifornijoje, Route 66. Nežinau, kas pirmas čia, dykumoje, ėmė kabinti batus ant medžio. Ir kodėl. Bet kabina.
52
Metaprogramos III: laike ir laiku

 

Pusę gyvenimo praleisime ieškodami, ką veikti su laiku, kurį skubėdami taupėme visą gyvenimą – Will Rogers


Ateitis yra kažkas, ką visi pasiekia 60 minučių per valandą greičiu, nesvarbu, kur jie, ir nesvarbu, kas jie – C.  S. Lewis


Ar Jums ne keistai atrodo mūsų televizijos ir radijo pranešėjų rimtumas? Vakar , su vaikais kirsdami sklindžius su uogiene, probėgšmiais pažiūrėjome lietuviškas TV. Atrodo, kad žinių pranešėjas- ogi šiaip linksmas vyrukas, kažkada mokėmės kartu-  tuoj suakmenės, pasakodamas apie eilinę vyriausybės krizę. Ko?


Argi tai ne juokinga? Argi  kasdieninės žinios nėra tik komedija? Kitas TV žvaigždinas, kriminalinių laidų prodiuseris, viename žurnale tiesiai šviesiai sako, kad kriminalinės laidos turi būti pristatomos su patosu, grėsmingai ir rimtai- tai „teigiamai veikia reitingus“, ir taip „geros“ laidos vedamos ir  Rusijoje, ir  JAV.


Cha! Kriminalinių laidų - nei rimtų, nei juokingų- po mėnesio niekas net nepasigestų, jei jos visame pasaulyje dingtų šiandien. Kodėl niekas nerengia reguliarių laidų apie vėžliukus akvariumuose ar apie tėvus vaikų ligoninėse (va čia tai būtų komedija. Atvažiuoji su vaiku į ligoninę šeštadienį, ir ką- tikras išgyvenimo realybės šou: tėvai valgyti negauna, negali net riestainio nusipirkti, ligoninės kavinė neveikia- sukis kaip nori)? Juk jei skiri laidai gerą laiką, pridedi gerą porciją patoso, dramatišką muziką ar „canned laughter“ (užkonservuotą, už kadro girdimą juoką)- kaip per sviestą eis bet kas, net jei gvildensi pieno riebumo problemas.


“Cheer up, the worst is yet to come” (Nusilinksmink, blogiausia dar tik bus)- šią Philander Johnson mintį perskaičiau prieš kokius 25 metus, ir su amžiumi ji tik svarbesnė.  Juk  mirsiu. Visi mirsime. Kentėsime. Bus netekčių, ligų ir neteisybės. Prikrėsime begales klaidų. Tad ko “garuoti” dabar, kol dar tai neįvyko?


Nes dalykas toks- tiek daug žmonių nori gyventi  ir elgtis “teisingai”, ir kasdien  vargsta bei nerimauja, bijodami padaryti kažką “kvailo”. Bet šis rūpestis ir yra kvailiausias dalykas, kurį galima padaryti.  “Baimė yra iliuzija- jei prieš ją kovoji, ją maitini. Nemaitink iliuzijos. /…/ Žmonės juk bijo tik jausmų. Baimė tėra jausmas, grindžiamas iliuzija- idėja, kad viskas nėra gerai. Žmonės bijo dviejų dalykų- kad jie praras tai, ką turi, ar negaus to, ką nori gauti. Bet kai supranti, kad negali nieko prarasti (kadangi žmonės ne tiek bijo dalykų, kuriuos gali prarasti, bet jausmo, kuris kils, jei kažką praras) ir kad gali turėti, ką tik nori (kadangi žmonės ne tiek nori dalykų, kiek jausmų, kuriuos tie dalykai kelia), tada ir suprasi, kad apskritai nėra ko bijoti.” – Jamie Smart, NLP treneris.


Jei jau žiūrėti TV, man smagiau žiūrėti BBC ar CNN- jau vien todėl, kad laidų vedėjai nėra tokie rimti. Ypač vedantys laidas apie verslą- pokštauja, kikena ir vienas kitą traukia per dantį vos ne kas penkios minutės. Juk tai laida apie verslą ir ekonomiką, ar ne?


Bet mes čia apie metaprogramas. Dar dvi- „laike“ (in-time) ir „laiku“ (Thru-time). Jei Jūs „laike“- Jūs „laike“, dabar tai dar madinga vadinti „in the zone“, nors lietuvių ir rusų kalba skamba kaip dviprasmybė: paskmambini kam nors, ir sakai- „Labas, aš zonoje“- vargu ar supras, kad tu „čia ir dabar“, o ne už grotų. Būti „laike“ NLP prasme reiškia tiesiog būti susitelkusiam į „dabar“- jei tai pokalbis, susitelkti į pašnekovą, jei tai darbas- į darbą, jei vairuoji- vairuoji, jei kovoji- kovoji, tiesiog nesvarstai, kodėl, kas buvo prieš tai, ir kas bus po to. Būti „laiku“ (tru-time) reiškia priešingą dalyką- tarsi esi čia, bet tavęs nėra- mąstai apie visus galimus dalykus, laiką, aplinkybes, prieš ir po, tik niekaip nesusitelki į „čia ir dabar“.


Kaip ir su visom NLP metaprogramom, nėra blogai (gerai) nei tai, nei tai, svarbu sugebėti atskirti, kada kaip verta būti. Užstrigę „laike“ dažnai vėluoja, yra netvarkingi, daro devynis darbus vienu metu, nėra organizuoti ir t.t.,  tačiau moka 100 procentų susitelkti į jiems patinkančią užduotį, tuo tarpu užstrigę „laiku“ sprogsta nuo rūpesčių ir dažnai kenčia dėl to, kad jų suplanuoti veiksmai nevyksta taip, kaip jie norėtų, arba dėl to, kad jų planai jiems yra svarbesni, nei patys veiksmai. Maža to, aplinkiniams gali atrodyti, kad jiems visiškai neįdomu tai, kas vyksta dabar. Tačiau jie yra labiau organizuoti ir atsakingi.


Panašu į seną pasaką apie svirplį ir skruzdėles- svirplys visą vasarą buvo „čia ir dabar‘, mėgavosi savo muzika, o skruzdėlės įnirtingai ruošėsi žiemai. Atėjo žiema, skruzdės patenkintos sėdėjo savo „namelyje“, ir tyčiojosi iš sušalusio svirplio- „ko dabar nebegroji?“

Bendraudami
Vėlgi, nesunku pastebėti, ar jūsų pašnekovas šiuo metu „skruzdė“, ar „svirplys“, ir atitinkamai koreguoti bendravimo eigą. „Svirpliukai“ dažniausiai ir pavėluos į  susitikimą (jei iš vis iki jo nusigaus), ir vargu ar žvilgčios į laikrodį jo metu. Tuo tarpu „skruzdės“ tiesiai ar ne taip tiesiai akcentuos planavimo, laiko, taisyklių, atsakomybės svarbą. Jei pastebite tai, ar verta:

  • Akivaizdžiai „svirpliui“ aiškinti, kas bus, ko nebus, su juo planuoti ir gilintis į plano detales? Beveiki visi vaikai- svirpliai, nors yra tyrėjų, teigiančių, kad vaikai iki 5m. tiesiog yra nuolatiniame transe; bet kuriuo atveju, jei vaikas naktį išsigando kažkokios įsivaizduotos (jam- tikros!) pabaisos, beprasmiška jam aiškinti, kad pabaisos nėra ir negali būti. Geriau paverskite pabaisą į skruzdėlę, dulkę ar  išpūskite ją taip, kad „sprogtų“,  ir tiek.
  • Akivaizdžiai linkusiam į „skruzdės“ mąstymo ir suvokimo įpročius žmogui aiškinti apie paprasčiausią malonumą, kurį sukels jūsų prekė ar paslauga. Geriau paaiškinkite, kaip patogiau jam bus planuoti ir/ ar veikti, kai pasinaudos Jūsų preke ar paslauga. Grynakraujės „skruzdės“ jaučiasi tiesiog kaltos, jei galvoja apie malonumą nieko neveikti.

 

O aš? Buvau tikra skruzdė. Dabar man vis labiau patinka būti svirpliu. Žiema vis tiek ateis, smagiau jos laukti su muzika.

Metaprogramos I

Metaprogramos II

Kitas rašinys šią savaitę- Ledos Turai- Petrauskienės " Savęs pažinimas "

Dar vienas rašinys šią savaitę- "Džinas iš butelio"

(c) Vidas Jankauskas, 2007. Visos teisės saugomos, tačiau galite cituoti ir skelbti šį bei kitus mūsų svetainės tekstus internete, jei jų nekeisite ir išsaugosite akivaizdžias bei veikiančias nuorodas į mindgasmic.com

Komentarai

Atgal į esė archyvą
Užsisakyti kassavaitinį esė