(c) Vidas Jankauskas, 2007 mindgasmic.com nlp
51
Metaprogramos II: galimybės- procedūros

Retai pastebėdavau galimybes; dažniausiai tik tada, kai jų nebelikdavo~ Mark Twain

Geriau turėti pakankamai idėjų, kad suprasti, jog kai kurios iš jų nepasiteisino, nei būti visada teisiu, neturint jokių idėjų~ Edward de Bono

Gaudyk galimybes už barzdų, nes jų pakaušis plikas – Bulgarų patarlė

Galimybės...ar procedūros?
Iš esmės tai mūsų spontaniškumo, kūrybingumo ir net gyvybingumo lygį apibūdinančios metaprogramos. Prisiminkite mokyklą. Piešimo pamoka. Baltas lapas prieš Jus. Laisva tema- galite piešti, ką norite. Kažkam- neįveikiama užduotis. Prasikankina visą pamoką- ką piešti? „Pieščiau tą, bet nemokėsiu pabaigti, pieščiau tai, bet kiti juoksis, pieščiau tai, bet nesugebėsiu, o to nespėsiu“. Tačiau kažkam laisva tema- vienas malonumas: galiu piešti, ką noriu, kaip noriu, ir ...piešiu.

Taip ir gyvenime. Vieni įprato mėgautis galimybėmis, kiti pasimeta, kai jų turi per daug. Tipiškas post-sovietinis paradoksas- žmogutis išlošia aukso puodą (vaje- kiek galimybių!), tada ryžtingai prasigeria ir nusižudo. Yra žmonės, kurie mėgsta, kad jiems būtų aišku ir gal net nurodyta, ką reikia daryti, ir yra tie, kurie mėgsta rinktis, ką jie nori daryti.

Primenu- NLP neskirsto žmonių į „galimybinius“ ir „procesinius“ tipus, kategorijas ir t.t. Tačiau NLP pabrėžia, kad žmonės tam tikromis aplinkybėmis yra labiau linkę suvokti ta, o ne kita metaprograma. Tarkime, vieni iš mūsų apsipirkdami dažnai veikia pagal „galimybių“ programą, o štai darydami „svarbius“ sprendimus galbūt veiksime „procedūriškai“. Juolab, kad nenumaldomai senstame, keičiasi mūsų pasaulio suvokimas, keičiasi net hormonų lygis,  keičiasi ir vyraujančios metaprogramos.

Galimybės

Procedūros

Mėgsta alternatyvas ir naujas galimybes

Mėgsta nuoseklumą ir tvarką

Dažnai nepabaigia pradėtų darbų

Pabaigia pradėtus darbus truks pliš

Mėgsta laužyti taisykles ir normas

Mėgsta laikytis taisyklių, normų ir standartų

Mėsta kurti

Mėgsta vykdyti

Kaita- OK

Kaita- neduok Die

Abi šios metaprogramos naudingos, abi turi savo + ir -.  Vargu ar norėsite skristi Boeing 747, kurio pilotas nusprendė išbandyti naujas lėktuvo galimybes vietoje to, kad laikytųsi griežtų ir aiškių instrukcijų. Antra vertus, vargu ar verta patikėti kūrybinę užduotį tokiam projekto vadovui, kuris nesugeba veikti, negavęs aiškių nurodymų, ką daryti.

Taikymas:

Sau:

Ar pastebėjote- kaip Alan Watts- kad mūsų mažuliukai, universaliai, vos išmokę stovėti, šoka, kai jiems linksma- neraginti, nemokyti, tik išgirsta muziką, ir ima suktis ratuku, spontaniškai, gyvai, net jei jų tėveliai jau 30 metų nenulipa nuo sofos ir niekada nėra parodę „gyvo“ šokių pavyzdžio? Tačiau šis žavus spontaniškumas nuosekliai ir metodiškai sunaikinamas- tėveliai nuvelka savo atžalas į šokių, ar dar blogiau, „modelių“ mokyklą, tada iš lėliukų 20 metų „daro“ šokėjus, ir spontaniškumo nebelieka nė kvapo. Išmoksti šokti, bet nebegali šokti.

Didžioji dalis psichologinių problemų, ir net viena iš svarbiausių šizofrenijos priežasčių, anot dr. Paul Watzlavick ir dr. Gregory Bateson (jie padarė esminę įtaką NLP) ir yra tai, kad žmonės bando gyventi pagal neįvykdomas taisykles, kurias susikūrė patys, arba kurias jiems primetė kiti. Kad ir dėl mūsų dažnai minimos „double bind“- alternatyvos be alternatyvų, kurias sutiksime kasdien, ir visur. (Geras šių spąstų pavyzdys- apsukrių advokatų klausimai teisme, pavyzdžiui: „Teisiamasis, atsakykite tik „taip“ arba „ne“: ar Jūs ir toliau mušate žmoną?“ Jei „taip“- esi kaltas, jei „ne“- vis tiek kaltas).

Verta pasitikrinti savo taisykles. Supaprastinti savo „tabu“ ir „būtina“ sąrašus. Kas iš tikrųjų yra tai, ką Jums „reikia“ ar ką Jūs „privalote“ daryti? Ir kodėl Jūs „turite“ ar „negalite“ kažko kito nedaryti ar daryti? Norėdami apsidrausti, mes dažnai tiesiog „užsidraudžiame“- tai ypač gerai iliustruoja įstatymų leidėjai: kuo daugiau landų, išlygų ir dviprasmybių įstatyme užlopoma, tuo sunkiau šį įstatymą vykdyti. Jei bus numatyta viskas, įstatymas paprasčiausiai taps neveiksmingas. Sovietiniais laikais Toljatyje, VAZ gamykloje, buvo paskelbta, kad nuo tos ir tos dienos gamyba bus vykdoma tik griežtai laikantis visų galiojančių instrukcijų ir nurodymų- 100 procentų, be jokių išlygų. Ir? Gamyba sustojo jau kitą dieną. Ilgam.

Antra vertus, jei esame labiau linkę suvokti „galimybes“, o ne „procedūras“, neišvengiamai pabučiuosime sau į uodegą, jei tik naršysime tarp galimybių kaip plaštakė tarp žiedų. „Noriu ir to, ir to, ir tas būtų gerai, o galime pabandyti  dar kitaip, ir dar kitaip, tad geriau kol kas iš vis nieko nedaryti“. Čia kaip fotografijoje- galite nufotografuoti dar daugiau ir dar ryškiau, net tamsoje, jei padidinsite ISO jautrumą, tačiau tik iki tam tikros ribos- nes nenumaldomai padidės ir  skaitmeninis triukšmas, arba juostos grūdėtumas. Neurologai neseniai irgi patvirtino, kad itin kūrybingų žmonių smegenys nuolat veikia arti „maniakiško“ triukšmo ribos- dar viena „padala“ padidintas kūrybingumas virsta tiesiog triukšmu- kurį mes vertiname kaip beprotybę. ( dr. Jeffrey Satinover).

 Man geriausias vaistas nuo per didelio blaškymosi tarp nesiliaujančių galimybių- apgalvotas ir „pajaustas“ atsakymas į klausimą „Ko aš iš tikrųjų noriu?“. Paradoksas- tikro ir vienintelio atsakymo niekad ir negausi, bet verta klausti. Ir klausti. Ir klausti. Nes klausimas- „ko aš iš tikrųjų noriu?“ privers paklausti ir „kas aš esu?“. Geresnio būdo grąžinti gyvybingumui žmonija dar nesugalvojo.

Bendraudami
Nesunku pastebėti- ar žmogus vadovaujasi „galimybėmis“ ar „procedūromis“, jei tik turite laiko su juo pabendrauti. Daug ką galima spręsti ir pagal išvaizdą, profesiją, energijos lygį, kalbos manierą, tačiau dar tikslesnes išvadas galėsite padaryti bendraudami. Tarkime, norite parduoti idėją X. Klausiate pašnekovo: „Kas Jums svarbiausia, kai galvojate apie X?“ Suvokite, ką Jums atsako pašnekovas- visi atsakymai bus pakankamai akivaizdūs, jei iš tikrųjų klausysite, o ne kažką murmėsite savo mintyse. Jei išgirsime daug „aš turiu“, „reikia“, „būtina“, „privalau“, „atitinkamai“, „paisyti“, „vadovautis“ , „tvarka“, „pagal nurodymus“ ir t.t.- galėsime spręsti, kad galvodamas apie X, žmogus yra labiau linkęs vadovautis „procedūrų“ metaprograma, tačiau jei pašnekovas daugiau pabrėš „galimybes“, „alternatyvas“, „pasirinkimą“, „laisvę“, „kūrybą“ etc.- vėlgi, galėsime spręsti, kad čia vyrauja „galimybių“ metaprograma.

Ir? Taip. Toliau šnekučiuodami, galėsite akcentuoti tai, kas Jūsų pašnekovui yra svarbiau- galimybes, arba procedūras. Ką jis „turėtų“ daryti, o gal kas yra „verta dėmesio nauja alternatyva“. Ar bendrausite efektyviau? Pabandykite jau šiandien, kad įsitikintumėte.

Nes. Negi Jūs ir toliau ignoruosite tai, kas akivaizdžiai leidžia suvokti pasaulį paprasčiau? Atsakykite „taip“ arba „ne“ :)

Metaprogramos I

Kitas rašinys šią savaitę- Ledos Turai- Petrauskienės " Paslaptinga paslapties paslaptis"

(c) Vidas Jankauskas, 2007. Visos teisės saugomos, tačiau galite cituoti ir skelbti šį bei kitus mūsų svetainės tekstus internete, jei jų nekeisite ir išsaugosite akivaizdžias bei veikiančias nuorodas į mindgasmic.com

Komentarai

Atgal į esė archyvą
Užsisakyti kassavaitinį esė