"Vardai yra svarbus raktas į visuomenės vertybes. Antropologai pripažįsta vardus kaip vieną iš svarbiausių būdų įtakoti mūsų suvokimą." ~David S. Slawson

"Apynys", "Fart" ir ar aš eisiu į darbą pirmadienį

Šia savaite pirma karta gyvenime apsilankiau... Mažeikiuose, važiuoju, žiuriu i viska "ufonauto" (suprask -be išankstiniu nuostatu) žvilgsniu ir žiu- alaus baras "Apynys".

Pagalvojau, jei britai savo garsiuosius pubus vadintų ne romantiškais istoriniais pavadinimais a la "Red Lion", o žemės ūkio kultūrų vardais, jie sau suknistų pusę malonios patirties, kurią patiria pubuose. O jei "Ford", sekdami tokia pačia sovietine pavadinimų kūrimo logika, savo naują vidutinės klasės modelį pavadintų "Londonietis", o kokį mažalitražį "Birkenhedietis"- skambėtų keisčiau, nei mums jau įprasti "Zaporožietis" (kodėl niekas nesako "Zaporožec"?" ar "Moskvičius" (kodėl ta pačia logika ne "Maskvietis"?)

Lietuvoje egzistuoja UAB prekybos namai FART, ir ši įmonė reali, netgi įrengė mums automatinę vejos laistymo sistemą. Toje pačioje Didžiojoje Britanijoje vargu ar būtų galima užregistruoti įmonę, juo labiau "prekybos namus" tokiu įžuliu pavadinimu, o dar sunkiau būtų įsivaizduoti FART reklamą laikraščiuose ar didžiulį logo ant FART UK Ltd biuro. ("Fart", anglų k. veiksmažodis: liet. -gadinti orą).

Latviai sėkmingai eksportuoja "Rigas Balzams" į Lietuvą, bet iki šiol neišdrįso eksportuoti kito populiaraus Latvijoje produkto - degtinės "Varpa". Gal todėl, kad jei kokia žavi blondinė barmeno Lietuvoje paprašytų: "Noriu "Varpos" - būtų ne taip suprasta. O jei šį produktą latviai reklamuotų per mūsų radiją. Kad ir taip: "Varpa". Nuotykio skonis. Nuo šiol- su spanguolėm". Būtų nuotykis!

Apie ką čia ?

Ne apie pavadinimų svarbą- ne apie tai, kad "Maksima" suponuoja daug daugiau, nei "Minima" ar "Media", ar kad "Imperinis Margarinas" bus sėkmingesnis produktas, nei šiaip "margarinas", lygiai kaip "grietinės ir augalinių riebalų mišinys" jau niekada nebus toks skanus, kaip paprasta gera "grietinė", o ir "Coca- Cola" vartotojui reiškia daug daugiau, nei "500 ml angliarūgšte prisodrinto vandens, sumaišyto su bent 10g – keturiais arbatiniais šaukšteliais- cukraus, sulfitine amoniakine karamele, ortofosfato rūgštimi ir kvapiosiomis medžiagomis, įskaitant kofeiną". Ir net ne apie nevykusius įmonių pavadinimus, kurių apstu - "Denvila", "Rimvalis" ir pan.

Aš apie tai, kad ne tik prekių ženklų pavadinimai gali nulemti jų sėkmę. Aš apie tai, kad žodžiai, kuriuos mes naudojame, gali nulemti mūsų sėkmę.

Nes joks žodis negali adekvačiai apibūdinti patirties, kurią jis apibūdina. "Žemėlapis nėra teritorija" - tai pirmoji, ir viena iš svarbiausių NLP nuostatų, kurią suformulavo dar A. Korzybski praeito amžiaus pradžioje. Dar mokykloje išmokome, kad tai, ką matome, mūsų akis, kaip lęšis, apverčia, tad vaizdas, kurį gauna smegenys, ir vaizdas, kurį mes "galvojame", kad matome, yra 180 laipsnių skirtingi. Kai vegetaras mato mėsą parduotuvėje, ir kai ją mato profesionalus mėsininkas - abiems "mėsa" reiškia visai ką kitą. Maža to, žodžiai, kaip sąvokos, kaip semantinės konstrukcijos, gali tapti tikrais spąstais. Nes mes sugebame patirti ir suvokti daugiau, nei galime tai perteikti žodžiais. Klasikinis, ne kartą vadovėliuose minėtas pavyzdys:

Isivaizduokite kortele, kurios vienoje puseje užrašyta: "Teiginys kitoje kortelės pusėje yra teisingas". Apverčiate kitą pusę, o ten - "Teiginys kitoje kortelės pusėje yra neteisingas". Ups!

Teologinis galvosūkis - ( R.A. Wilson, "Prometheus Rising") : "Ar gali visagalis Dievas sukurti tokį sunkų akmenį, kurio pats jo negalėtų pakelti?" (Jei negali- jis ne visagalis, jei gali -jis ne visagalis). Ups? Tai tipiška "double bind" konstrukcija, kurių mes mokome ir įtakos seminaruose. Jei Jums patinka suvokti, kad nebesugebate suvokti, kreipkitės į Zen budistus- ir gausite tūkstančius "racionaliai" neišsprendžiamų koanų.

Kai Jūs sakote "myliu", ir Jums sako "myliu", tas pats žodis gali reikšti tūkstančius skirtingų dalykų, nes kad suvokti "myliu", turime šį žodį akimirkniu sugretinti su begale susijusių patirčių, jausmų, vaizdinių ir visų asociacijų, kurias mums kelia šis žodis.

Kai depresuojantis sako sau: "man nesiseka", jis gali save atitinkamai nuteikti ir padaryti tūkstančius toli žengiančių išvadų, bet iš tiesų niekados negali būti 100 proc. tikras, kad jam iš tikrųjų "nesiseka". Nes tai tik apibendrinimas. Kaip konkrečiai Jam nesiseka? Palyginus su kuo, jam nesiseka? Kaip jis nusprendė, kad jam nesiseka? Teisingai užduoti klausimai praplečia "žemėlapį", ir staiga paaiškėja, kad pasirinkimų yra daugiau. Visada.

NLP būtent nuo to ir prasidėjo. Pirmoji Grinderio ir Bandlerio knyga - rašyta kaip disertacija- "The Structure Of Magic vol. I ir II" sukūrė ir nagrinėjo "Meta- modelį"- galimybę efektyviai ir greitai pakeisti "kliento" - šiuo atveju paciento- suvokimą, dažnai uždavus tik kelis taiklius klausimus, kurie leistų akimirksniu suvokti, kad pasirinkimų yra daugiau. Beje, NLP iš pradžių ir buvo vadinta paprasčiausiai "Meta", ir tik vėliau šiai metodologijai buvo sukurtas ilgas ir sudėtingas "Neuro-lingvistinio programavimo" pavadinimas. Pasakojama, kad kažkada, dar 80-aisias, Bandlerį kelyje sustabdė policininkas ir, be kita ko, paklausė: "o kokia jūsų profesija?" Bandleris, kiek pagalvojęs - ir iš tikrųjų, kaip pavadinti fiziką, programuotoją, psichologą ir tuo metu jau ir lingvistą, studijuojantį naujus ir efektyviausius asmenybės kaitos būdus?- galų gale išdidžiai atsakė: "Aš- neuro lingvistinis programuotojas".

Kai aš pirmą kartą išgirdau šį pavadinimą, nusprendžiau, kad tai kažkokia nauja sekta ar religija, a la Scientologija, ir patariau ne tik sau, bet ir Matildai, žmonai, laikytis toliau nuo "enelpistų", kurie jau prieš kokius 7 metus mus kvietė į seminarus. Turėjo praeiti nemažai laiko, kol pagaliau suvokiau, kad tai viena iš efektyviausių kaitos metodologijų, kurias galima išmokti šiandien ir iš karto pritaikyti ne tik sau, bendravimui su kitais žmonėmis, bet ir visiškai tiesiogiai- versle. Šiandien net britų NHS paramedikai mokomi NLP- aš jau nekalbu apie rinkodaros, reklamos, vadybos specialistus, psichoterapeutus, konsultantus ar pardavimų ekspertus.

Tad dabar- paprastas, senas, klasikinis, ir išties veiksmingas NLP mini pratimas, leisiantis suprasti, kaip keičiasi mūsų suvokimas, pakeitus tik vieną žodį paprasčiausioje semantinėje struktūroje. Tai suvokus, verta koreguoti savo žodyną taip, kad jaustumėtės maksimaliai. Net ir tada, kai... turite eiti į darbą.

Ar Jums pirmadienį reikės į darbą?

Kaip Jūs apibūdinsite šią reikmę?

Pabandykite keliais skirtingais variantais ir pajauskite skirtumus: (pvz.: kuris teiginys labiau motyvuoja eiti į darbą?)

  • turiu eiti į darbą pirmadienį;
  • turėčiau eiti į darbą pirmadienį;
  • turėsiu eiti į darbą pirmadienį;
  • eisiu i darba pirmadieni.

O jei paskambintumėte į kelionių agentūrą, turėdami konkrečią problemą ( ok ok, iššukį :) ir išgirstumėte praktiškai tą patį atsakymą- "Jums padės"- kuris atsakymas teiktų daugiausiai vilčių?

  1. bandysiu Jums padėti;
  2. norėčiau Jums padėti
  3. noriu Jums padėti ;
  4. Aš Jums padėsiu.

Skirtumai, nulemiantys skirtumus, ar ne?

Nes "kaip šauksi, taip atsilieps". Jei paklausi savęs : "Ką šiandien nuveiksiu darbe, kad patirčiau tikrą malonumą, dirbdamas efektyviau, nei bet kada iki šiol?", tikėtina, kad tai ir gausi. Yra žmonių, kurie prieš pokalbį su kitu žmogumi, savęs paklausia: "Kaip aš pasieksiu, kad šis pokalbis būtų mums abiems maksimaliai naudingas?". Ir yra žmonių, kurie vakare savęs paklausia: "Kuo ši mano diena buvo fantastiška?", vietoje to, kad klaustų: "Kokių dar nesąmonių šiandien man paruošė šefas". Arba: "Kodėl man ir vėl taip nesiseka?"

Tik žinodami, ko verta savęs klausti, iš visos begalybės atsakymų gausime tuos, kurie mums leidžia gyventi ir jaustis iš esmės kitaip. Ir geriau pasirinkti. Dr. Ričardas Bandleris yra pasakęs - "Vienas pasirinkimas - nėra pasirinkimo. Du pasirinkimai- dilema. Trys pasirinkimai - gera pradžia".

Beje, pirmoji Ričardo įmonė buvo pavadinta Not Ltd - dievaži, skamba pritrenkenčiai. Not limited!

Nes "NLP yra visa, kas veikia" - Robert Dilts

 


Atgal į esė archyvą